SARAJEVO, (Patria) - Predstavnici UNDP-ja i Ekonomskog instituta Sarajevo prezentirali su danas na sjednici Vijeća za reformu tržišta rada i razvoj ljudskih potencijala na području Kantona Sarajevo analizu tržišta rada, te rješenja za stvaranje inkluzivnog tržišta rada u Kantonu Sarajevo.
Analiza je predstavljena premijeru KS Mariju Nenadiću, ministrici za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice Jasni Agić i ministru privrede Drašku Jeličiću. Tokom sjednice, akcent je stavljen na velike probleme tržišta rada u našoj zemlji, pa i u Kantonu Sarajevo.
Ti problemi sežu puno dalje od šema za poticaj i grantova podrške. Radi se o neadekvatnoj ponudi radne snage: radna snaga i kapaciteti koje stvaraju škole i fakulteti u ovoj državi nisu usaglašeni sa stvarnim potrebama tržišta rada.
Zbog toga je neophodno promijeniti nekoliko ključnih stvari koje se tiču sektora obrazovanja, rada i privrede, istaknuto je, između ostalog.
Posebna pažnja će se obratiti na dualno obrazovanje što znači paralelno odvijanje edukacije u obrazovnim ustanovama i privredi. Nakon sagledavanja kompletnog stanja, pristupit će se i izmjeni zakona o visokom i srednjem obrazovanju.
Svi učesnici sastanka složili su se da je nužno presložiti sistem koji se tiče upisne politike, kako bi se stvorio adekvatan pristup za upis mladih u srednje škole i u visokoškolske ustanove.
Kvalitetnom promocijom danas traženih zanimanja više će se mladih odlučiti za obrazovanje koje im treba da dođu do svog cilja, poručeno je sa ove sjednice.
Trenutno gorući problem koji imamo je odlazak mladih iz BiH: ukoliko bi se upisne politike srednjeg i visokog obrazovanja adaptirale u skladu sa zahtjevima tržišta rada, programi zapošljavanja i stipendiranja bi neminovno donijeli mnogo više mladima nego što to trenutno čine.
Zbog toga što ta dva segmenta nisu usklađena, kvalitetni kadrovi koje naše obrazovne institucije iznjedre odlučuju se da život nastave u drugim državama, samo se neki od stavova iznijetih na ovoj sjednici.
Također, priliku za praksom ima veoma malo učenika i studenata. Uglavnom se njihovo obrazovanje bazira na teoriji, a praksu moraju sticati nakon zaposlenja, što je praktično nemoguće obzirom da skoro svaki poslodavac danas traži radnika sa iskustvom.
S druge strane, poslodavci često jako brzo trebaju radnike koji su sposobni odmah obavljati posao koji se traži.
Zbog neusklađenosti djelovanja sa Službom za zapošljavanje, oni nailaze na različite probleme.