SARAJEVO, (Patria) - Povodom održavanja festivala "Sloboda narodu" na kojem će se govoriti o pravu na slobodu govora, (anti)fašizmu, medijima i drugim temama bitnim za društvo u regionu danas se obratio sociolog Srđan Puhalo ističući da je cilj festivala podržati "slobodu govora i da iskoristimo javni prostor da afirmišemo ljudska prava."
Festival će se održati 25. oktobra u Sarajevu, a okupit će poznate novinare, profesore, pravnike, umjetnike kako bi zajedno problematizirali teme poput fašizma, manjina, slobode izražavanja. Organizator je Udruženje građana Pro Educa pod pokroviteljstvom Ambasada Kraljevine Nizozemske u Bosni i Hercegovini.
Programski direktor Festivala Srđan Puhalo kaže da je cilj festivala okupiti čuvare vatre, promotore slobode mišljenja i borce za slobodu izražavanja te je izrazio nadu da će ovaj festival ako ništa drugo, a onda ohrabriti građane da izađu na opće izbore koji su sada pomjereni za novembar.
"Želimo ohrabriti ljude u BiH i posjetiti ih da njihov glas ne važi samo za izbore jer postoji nešto i između dva izborna ciklusa kada trebaju i moraju da se bore i za svoju slobodu i za svoja prava", kazao je Puhalo.
Smatra da građani BiH nisu uplašeni da slobodno govore, nego problem vidi u tome da građani smatraju da je smisao svega toga izgubljen, odnosno pitaju se da li se isplati biti slobodan i govoriti ono što misliš i ponašati se u skladu s tim.
"S druge strane sveprisutna je apatija i ljudi prosto ne vjeruju da može biti bolje, a kada dignete ruke od sebe i društva u kojem živite onda vam alternativa postane odlazak iz BiH", mišljenja je Puhalo.
Ambasador Nizozemske Reinout Vos naglasio je neophodnost da se aktualizira tema slobode govora, slobode izražavanja mišljenja i slobode medija, te neophodnost poštovanja ljudskih prava u BiH i razgovor o ovoj temi u javnosti.
"Sloboda govora i sloboda medija dio su samog temelja na kojem je izgrađena Evropska unija, oni su ujedno i ključni politički pokazatelji u procesu pridruživanja EU. Nizozemska pridaje veliku vrijednost zaštiti ljudskih prava te nizozemska politika ljudskih prava ima za cilj jačanje ljudskog otpora nepravdi i represiji", dodao je ambasador.
Plan je da kroz sedam dana u prostoru Doma mladih budu organizovane radionice, diskusije, predstave, izložba karikatura i drugi sadržaji na teme: "Da li pravosuđe prati medije, istraživačko novinarstvo dan poslije", "Da li Bog voli kukavice", "Šta je danas fašizam", "Kultura ili šund - šta spaja Balkan", "Manji od makova zrna ili kako je biti manjina u društvu", "Obrazovanje u službi vlasti" i druge.
Neki od govornika će biti novinari Slobo Georgiev, Dragan Bursać, Lejla Bičakčić, profesori Husnija Kamberović, Čedomir Antić, Dejan Jović, Ante Tomić, sudija Miodrag Majić, karikaturista Marko Somborac, režiser Srđan Dragojević i brojne druge ličnosti.
Pored toga će biti dodijeljena i nagrada za osobu koja je najjaktivnija u odbrani slobode ljudskih prava i demokratije u BiH.