SARAJEVO, (Patria) - Kada je na Međunarodni aerodrom 26. maja sletio avion iz Ujedinjenih Arapskih Emirata sa humanitarnom pomoći koja se sastoji od 40 respiratora, 100.000 testova za koronavirus, 25.000 odjevnih kompleta za zaštitu, 150.000 pari rukavica, 150.000 maski N95, 150.000 jednokratnih hirurških maski, 150.000 jednokratnih zaštitnih maski, 50.000 vizira i 20.000 zaštitnih naočala, a avion dočekala ministrica vanjskih poslova BiH Bisera Turković niko nije ni pomislio da će izbiti skandal.
Do danas ta oprema nije zvanično otpremljena jer nije izvršena procjena vrijednosti donacije pa time ni postupak carinjenja UIO BiH odnosno oslobađanja plaćanja zakonom propisanih dadžbina, a saopćenjima za javnost ratuju dva državna ministarstva vanjskih poslova i sigurnosti.
Iz MVP BiH danas su se oglasili saopćenjem za javnost navodeći da je MVP BiH dana 25. maja 2020. godine uredno dostavilo spisak robe i svu prateću dokumentaciju.
"Specifičnost ove vrijedne donacije iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, koja je došla u BiH posredstvom MVP-a BiH, leži u činjenici da je ova pomoć dodijeljena od strane privatnog lica, uvažene šeikinje iz Emirata. S obzirom da država UAE nije donator, njene institucije nisu bile u mogućnosti da specificiraju vrijednost donirane opreme, kao što je to bio slučaj sa većinom opreme koja je zaprimljena u Bosni i Hercegovini.
Donator, iz njemu znanih razloga, nije htio niti je to u skladu sa njihovim običajima, da naznači vrijednost donacije koju je privatno uputio za građane Bosne i Hercegovine. Mi smo u MVP-u to jasno naznačili i sa time upoznali Ministarstvo sigurnosti, odnosno nadležno Koordinaciono tijelo za zaštitu i spašavanje BiH, uz napomenu da ćemo ih pravovremeno obavijestiti u slučaju da dobijemo nove dodatne informacije.
Slična donacija iz UAE je bez ikakvih problema prihvaćena u Crnoj Gori i još nekim državama, prošla carinske i administrativne procedure i distribuirana prema građanima ovih zemalja kojima je pomoć i upućena putem ove privatne donacije.
U ovakvim situacijama, institucije u čijoj je nadležnosti prijem pomoći za Bosnu i Hercegovinu, u našem slučaju Ministarstvo sigurnosti, pristupaju formiranju stručne komisije koja utvrđuje vrijednost zaprimljene pomoći i na osnovu tih parametara provodi administrativnu proceduru koja je predviđena za ovu vrstu robe.
Apelujemo na nadležne u Ministarstvu sigurnosti da što prije okončaju potrebne procedure i institucije BiH predstave kao efikasan i funkcionalan sistem koji se ne bavi samim sobom, nego je na usluzi građanima i njihovim interesima", saopćeno je iz MVP BiH.
Ukoliko se uskoro situacija ne riješi BiH će morati vratiti opremu donatoru što će predstavljati prvorazredni skandal.