Članak

Urugvaj i Paragvaj graniče sa Brazilom a imaju najniže stope zaraze

Iako je Latinska Amerika postala novi svjetski epicentar pandemije korona virusa, dvije male zemlje ovog regiona – Urugvaj i Paragvaj s pravom mogu tvrditi da su pobijedile virus.

(Patria) – Iako je Latinska Amerika postala novi svjetski epicentar pandemije korona virusa, dvije male zemlje ovog regiona – Urugvaj i Paragvaj s pravom mogu tvrditi da su pobijedile virus.  

Iako se umnogome razlikuju – Urugvaj je napredan i razvijen sa najnižim indeksom siromaštva u Latinskoj Americi, dok je Paragvaj kontaminiran korupcijom sa prosjekom siromaštva 30-50%, obje zemlje su uspjele održati stope smrtnosti iznenađujuće niskim.  

Tako je u Paragvaju od početka epidemije preminulo 13 osoba, dok je ukupan smrtni ishod u Urugvaju 25 – uprkos propusnoj i gusto naseljenoj granici sa Brazilom koji je odmah iza SAD po broju zaraženih, i gdje je virus odnio više od 50.000 života.

Urugvaj, koji za razliku od ostalih latinoameričkih zemalja gotovo da ne bilježi korupciju, u martu je nakon 15 godina ljevičarskog vrha dobio novu vladu desnog centra na čelu sa predsjednikom Luisom Lacalle Pouom, koji je zadržao uspješne socijalne prakse prethodne vlade.

Urugvaj nastavlja dugu historiju naprednih socijalnih politika koje uključuju i pristup javnom zdravstvu za sve građane kao i potpuni pristup pitkoj vodi, što su podjednako važni kriteriji u borbi protiv korona virusa.

Sa ukupno 902 potvrđene infekcije, Urugvaj je sada u stanju ponovo otvoriti škole i trgovačke centre, iako uz obavezne mjere fizičke distance, zaštitnih maski i masovnog testiranja.

U zemlji gdje su zagrljaji i poljupci uobičajen vid pozdravljanja, nije bilo lako reducirati fizički kontakt. 'Ključ našeg uspjeha leži u brzom odgovoru u pogledu detekcije i izoliranja slučajeva zaraze', objašnjava Rafael Radi, jedan od glavnih savjetnika u vladi za Covid-19.

Testiranje je u Urugvaju tako intenzivno da se ta zemlja našla po broju testiranih odmah iza Novog Zelanda, Australije i Tajlanda. Urugvaj u prosjeku sprovede 1.610 testova za svaki novi potvrđeni slučaj. Poređenja radi, SAD i Velika Britanija sporvedu samo 52 i 51 test po svakom novom slučaju.  

Umjesto da testira samo kontakte potvrđenih slučajeva, vlada Urugvaja šalje specijalne timove da testiraju ad hoc gradske kvartove i kritične sektore poput građevine, te je do sada testirano oko 1,6% populacije.

Paragvaj – nacija od 7 miliona stanovnika, nalazi se između zemalja najvišeg rizika – Brazila, Argentine i Bolivije. Ova zemlja je do sada zabilježila 1.528 slučajeva infekcije korona virusom i samo 13 smrtnih ishoda.

Dr. Antonio Arbo, epidemiolog i bivši ministar zdravstva tvrdi da tajna uspjeha te zemlje leži u pravovremenim i strogim mjerama koje je uvela vlada, zajedno sa adekvatnim ponašanjem većeg dijela populacije. 'Zatvaranje granice, društveno distanciranje i zatvaranje zemlje odmah u početku zaslužni su za uspjeh', tvrdi Arbo.

Predsjednik Mario Abdo Benitez i njegova administracija prvi su u regionu sproveli mjere suzbijanja epidemije, odmah nakon što je detektovan drugi slučaj zaraze 10. marta. Paragvaj je sada već u trećoj fazi plana otvaranje ekonomije.

Prioritet je, kao i u Urugvaju, bio spriječiti prelazak virusa iz visoko kontaminiranog Brazila. U tu svrhu Paragvaj je mobilizirao vojsku koja je pokrila ključne dijelove iznimno propusne granice sa obaveznim karantinom za državljane Paragvaja koji se vraćaju u zemlju.

Međutim, uprkos velikom uspjehu u pogledu suzbijanja epidemije, Benitezova vlada je na meti žestokih kritika zbog višestrukih skandala vezanih za zloupotrebu fondova namijenjenih za borbu protiv korona virusa.

Korupcija je sada još više došla do izražaja u Paragvaju te je učinila zemlju još ranjivijom, uprkos niskim stopama zaraze.

 

#Svijet