Članak

Izbor prvog čovjeka UNSA: Dekani između savjesti i Sebije Izetbegović

Najveći teret podnosi aktuelni rektor Škrijelj koji je vrlo često “domaćin” inspektorima koji vrše nadzor po više osnova i prijavama koje se podnose.

Piše: A. Vrabac

U amfiteatru Mašinskog fakulteta u Sarajevu 1. jula bit će održana izborna sjednica Senata na kojoj će se birati rektor Univerziteta u Sarajevu na mandatni period 2020-2024. godina. Na raspisani konkurs pristigle su tri prijave i to aktuelnog rektora Rifata Škrijelja, Šaćira Filandre, profesora na Fakultetu političkih nauka i Elvira Čizmića, profesora na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu. 

Iako je riječ o najprestižnijoj funkciji u akademskoj zajednici, ono što se događa oko izbora prvog čovjeka Univerziteta u Sarajevu, više tajno nego javno, ne može se nikako smatrati akademskim ponašanjem. 

Najveći teret podnosi aktuelni rektor Škrijelj koji je vrlo često “domaćin” inspektorima koji vrše nadzor po više osnova i prijavama koje se podnose. Tako je bilo i sa elektronskom sjednicom Senata održanom 1. juna na kojoj je izglasano formiranje komisije i raspisivanje konkursa za izbor rektora. Nekoliko dana kasnije inspekcija je pokucala rektoru na vrata.  

Prijava za navodne neregularnosti upućena je od strane onih koji su protiv izbora Škrijelja za još jedan mandat. Dalo se to iščitati i iz posljednjeg saopćenja Medicinskog fakulteta kojim rukovodi suspendovana, pa onda i smijenjena dekanesa Semra Čavaljuga uz podršku direktorice KCUS-a i profesorice na tom fakultetu Sebije Izetbegović uz još nekolicinu osoba. 
Iz istog kruga upućen je prijedlog da Izetbegović bude predsjednica Komisije za provođenje procedure izbora rektora, a nakon što o prijedlogu nije ni glasano jer je prihvaćen prijedlog Univerziteta o imenovanju petočlane komisije, uslijedio je inspekcijski nadzor. 

I dok rektor o ovim procesima ne želi istupati u medijima, kako saznaje Patria i prošla sjednica Senata bila je s povišenim tonovima. Škrijelj je svjestan da postoje pritisci koji se više i ne kriju na šta je upozorio i na sjednici Senata. Dekani se ucjenjuju od istih onih koji su željeli kompromitirati proces izbora da podrže Filandru za rektora. Dekani o tome ne žele javno govoriti, a savjest je ono što će im biti vodilja dok budu davali svoj glas. Proces glasanja je tajan.  

Narušeni odnosi rektora Škrijelja i rukovodstva Medicinskog fakulteta pa i Sebije Izetbegović najbolje su se vidjeli na sjednicama Nastavno-naučnog vijeća Medicinskog fakulteta u Sarajevu gdje je više puta Izetbegović, Čavaljuga, Enra Suljić te još nekoliko drugih profesora tražili smjenu rektora Škrijelja, te prijetili istupanjem tog fakulteta iz UNSA-e iako je to protivno Zakonu o visokom obrazovanju KS. 

Nakon što već petu godinu suvereno vlada KCUS-om, vodi procese na Medicinskom fakultetu, Ljekarskoj komori KS, Izetbegović je snagu usmjerila i na rektorsku poziciju. U kuloarima se moglo čuti da Filandra ne uživa njenu podršku već da je to trebao biti Nihad Fejzić ali je zbog skandala sa korona-dernekom morao odustati od te ideje. Zanimljivo je da se Filandra još nigdje zvanično nije oglasio kako bi njegove kolege imale barem ideju šta bi on to radio kao prvi čovjek UNSA-e ili je odlučio sav PR prepustiti Izetbegović. 
 

#BiH