BANJA LUKA, (Patria) - David Dragičević, dvadesetjednogodišnji mladić iz Banja Luke, nestao je 18. marta 2018. godine. Njegovo tijelo pronađeno je šest dana kasnije. Od tada do danas traga se za istinom.
Bol i nevjerica su ono što ovaj slučaj prati od samog početka.
Jučerašnje hapšenje u Banja Luci aktiviste neformalne grupe građana "Pravda za Davida" Ozrena Perduva oživjela je ponovo činjenicu da se istraga vodi, i da nema nikakve konačne tužilačke odluke. Vjerovatno poučeni slučajem Dženana Memića i uvidjevši da na kraju lažne optužnice ipak padaju pravosudni organi u RS vode istragu i tako mogu dovijeka!
Tema konferencije za novinare na kojoj je uhapšen Perduv trebalo je da budu "nerad Tužilaštva i nastavak prikrivanja ubica Davida Dragičevića i nakon više od dvije godine" te "nastavak diskriminacije aktivista 'Pravde za Davida'".
I baš se sve oslikalo samim hapšenjem bez da su aktivisti iša progovorili.
Ifet Feraget, advokat porodice Dragičević podsjeća za Patriju da po apelaciji u ovom slučaju Ustavni sud BiH 16 mjeseci ne donosi odluku.
„U slučaju Memić donesena je u roku od tri i po mjeseca, ali su je kasnije dvije presude demantovale. Istraga u slučaju ubistva Davida Dragičevića tapka u mjestu. Što se tiče jučerašnjeg hapšenja evidentno je da se u RS permanentno krše ljudska prava. To svi vide“, kazao je Feraget.
Nevladine organizacije mjesecima su skretale pažnju na krajnje neprihvatljivo stanje sigurnosti i policijsku brutalnost u Banja Luci kada je riječ o ovom slučaju.
Podnijeli su krivične prijave protiv policijskih službenika, ali ni u tom slučaju javnost nikada nije dobila nikakav odgovor.
Sada je još jasnije da su građanima RS zabranjena sloboda okupljanja i kretanja a policijski službenici izašli su izvan okvira svojih ovlaštenja. Podsjećamo da je Upravni odbor PIC-a pozvao organe vlasti u cijeloj BiH da usklade svoje zakone o javnom okupljanju s međunarodnim standardima.
Konkretnije, Upravni odbor PIC-a je osudio aktivnosti koje su poduzete u Republici Srpskoj kako bi se dodatno ograničile demokratske slobode, kao što su pravo na slobodu govora i mirno okupljanje".
Međutim uz sve to ne smije se zaboraviti slučaj Davida Dragičevića i njegovo ubistvo, kako ga je okvalificiralo tužilaštvo u Banja Luci.
I pored političkih pritisaka koji su nesporno imali utjecaja na cijelu genezu slučaja i sadašnje stanje na ulici, Okružno javno tužilaštvo i dalje nema više informacija od onih kada je pokrenuta istraga protiv više neimenovanih osoba.