(Patria) – Veliki broj najvećih svjetskih modnih kuća krive su za saučesništvo u slučaju prisilnog rada i kršenja ljudskih prava nad milionima Ujgura u kineskoj pokrajini Xinjiang, tvrdi koalicija više od 180 grupa za ljudska prava.
U svijetu rastu zabrinutost i negodovanje zbog zločina nad ujgurskim stanovništvom u Kini koji uključuju mučenja, prisilnu separaciju članova porodica, kao i obaveznu sterilizaciju ujgurskih žena.
Grupe za ljudska prava tvrde da uprkos ovakvom tretmanu Ujgura naočigled cijelog svijeta, vodeće modne kuće i dalje nabavljaju pamuk i druge materijale proizvedene putem državnog sistema prisilnog rada koji angažira oko 1,8 miliona Ujgura i drugih turkijskih i muslimanskih naroda u radnim logorima, tvornicama i farmama u Xinjiangu. Oni tvrde da je sistem prisilnog rada u tom regionu najveća internacija etničkih i vjerskih manjina od Drugog svjetskog rata.
Kina je najveći svjetski proizvođač pamuka, a 84% proizvoda dolazi upravo iz regije Xinjiang da bi se dalje koristio za proizvodnju odjeće u Bangladešu, Kambođi i Vijetnamu. Također se koristi u tekstilnoj industriji kao i za proizvodnju dekora za enterijer. New York Times pisao je o tome kako se maske i druga zaštitna oprema za izvoz u druge dijelove svijeta proizvode upravo u Xinjiangu.
Na dugoj listi modnih brendova nalaze se i Gap, C&A, Adidas, Tommy Hilfiger i Calvin Klein.
U saopćenju za javnost izdatom u srijedu, grupe za ljudska prava su između ostalog navele da 'gotovo cijela modna industrija ima veze sa prisilnim radom Ujgura i turkijskih muslimana'.
- Globalni brendovi se trebaju zapitati da li smatraju da je uredu što doprinose genocidnim politikama protiv ujgurskog naroda. Ove kompanije su nekako uspijevale izbjeći pažnju javnosti, ali tome je došao kraj, poručuje Omer Kanat, izvršni direktor ujgurskog projekta za ljudska prava.
PVH korporacija koja ima vlasništvo nad brendovima Calvin Klein i Tommy Hilfiger, odgovara da nije nabavljala gotove odjevne predmete iz spornog kineskog regiona, kao i to da će u narednih 12 mjeseci prekinuti sve poslovne odnose sa bilo kojom tvornicom koja koristi odjevne predmete proizvedene od pamuka iz Xinjianga.
Iz Adidasa tvrde da nisu nabavljali materijale iz Xinjianga, a svojim nabavljačima su naložili da ne nabavljaju pamuk iz te regije.
Slično tvrde i iz C&A.
Grupe za ljudska prava tvrde da nije dovoljno samo prebaciti odgovornost na dobavljače, jer se ne radi samo o vezama sa lancem nabavke, već o tome 'kako globalni modni sektor pomaže održavanje i rast sistema koji se oslanja na prisilni rad i krši ljudska prava'.
- Mora se sprovesti duboka i temeljita istraga o vezama modnih kuća i prodavnica s onim što se sprovodi nad Ujgurima u Kini, insistiraju iz koalicije grupa za ljudska prava.
Odnos Kine prema Ujgurima u Xinjiangu predmet je rastuće međunarodne osude. Nešto ranije ovog mjeseca, SAD su uvele sankcije protiv kineskih dužnosnika koji su umiješani u represiju nad Ujgurima i drugim manjinama u Kini.