(Patria) – Čelnici zdravstva Španije upozorili su da je ta zemlja već u drugom talasu korona virusa, dok Francuska, Njemačka i Belgija također bilježe rapidan porast broja novozaraženih.
Evropske zemlje upozoravaju svoje građane na budnost i poštivanje mjera dok epidemiološka statistika izgleda sve nepovoljnije usljed ljetnih godišnjih odmora i otvorenih granica.
Francuske vlasti su u petak savjetovale građane da ne putuju u špansku Kataloniju, dok je Norveška uvela obavezni desetodnevni karantin za sve koji stižu iz Španije.
Špansko ministarstvo zdravstva je lociralo više od 280 aktivnih klastera diljem zemlje. Samo u petak su zabilježena 922 nova slučaja, što je nešto manje od 971 koliko je zabilježeno dan ranije.
Iz tamošnjeg zdravstva kažu da nije bitno da li se radi o drugom talasu, nego da se prati razvoj situacije i pravovremeno poduzimaju neophodne mjere.
U toj zemlji, stopa zaraze se u zadnje dvije sedmice utrostručila, od 8,76 slučajeva na 100.000 ljudi na 27,39 na 100.000, što znači da krivulja rapidno raste.
Samo u Kataloniji je potvrđeno 8.000 novih slučajeva u zadnje dvije sedmice, što je polovina od 16.410 potvrđeno u istom periodu u cijeloj Španiji.
Od Katalonaca se zahtijeva da ograniče izlazak iz domova. Pretpostavlja se da se virus širi u barovima i noćnim klubovima, te da će ograničenje kretanja morati postati nužnost.
Francuska je u četvrtak zabilježila 1.062 nova slučaja, kako među starijom populacijom u domovima, tako i među mladim ljudima.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron razmatra sa vijećem odbrane uvođenje novih mjera koje bi uključile strožiju kontrolu granica sa Belgijom i Španijom, kao i karantin za međunarodne putnike na aerodromima.
Njemački Institut Robert Koch (RKI) zabilježio je u petak 815 novih slučajeva, što je porast u odnosu na 583 potvrđenih prije sedmicu dana i 395 prije dvije sedmice.
Više od 40% novih slučajeva je iz zapadne pokrajine Sjeverna Rajna-Vestfalija, ali porast bilježe i drugi dijelovi zemlje.
Na listi RKI nalazi se oko 100 zemalja koje se smatraju rizičnim, uključujući SAD, Luksemburg, Izrael, Tursku, zemlje Balkana i druge.
Obzirom da je veliki broj novozaraženih došao upravo iz ovih područja, ministarstvo zdravstva će uvesti obavezan test na covid-19 za sve koji se vraćaju iz rizičnih zemalja.