(Patria) - Premijer Sjeverne Makedonije Zoran Zaev u intervjuu za Nacional otkrio je zašto su birači ponovno dali povjerenje njegovom Socijaldemokratskom savezu te govori o budućnosti Sjeverne Makedonije na putu prema EU-u. Koalicija Možemo predvođena Socijaldemokratskim savezom Makedonije (SDSM) na čelu s dosadašnjim premijerom Zoranom Zaevom relativni je pobjednik prijevremenih parlamentarnih izbora koji su se održali prošle srijede, 15. jula. SDSM osvojio je 46 od 120 mjesta u makedonskom Sobranju, što je dva više od rivalske desničarske i nacionalističke stranke VMRO.
Prema rezultatima Državne izborne komisije (DIK), drugoplasirani je VMRO–DPMNE sa 34,65 posto, a zatim slijede DUI sa 11,57 posto, Savez za Albance 8,78 posto, Levica 3,96, DPA 1,48 i Integra 1,33 posto.
DUI – Demokratska unija za integraciju s osvojenih 15 zastupničkih mjesta potvrdila je poziciju najutjecajnije stranke koja zastupa Albance u Sjevernoj Makedoniji. U koaliciji s SDSM-om imali bi osiguranu vladajuću većinu od 61 mandata, no o tome će se očito pregovarati.
Bivša vlada Zorana Zaeva svoje djelovanje je temeljila na povezivanju kroz paradigmu „Jedno društvo za sve“ i „Vlada za građane“. Upravo je formiranje predizborne koalicije SDSM-a i albanske stranke BESA bila posljedica takve politike i građanskog koncepta države.
Prijevremene parlamentarne izbore Zoran Zaev raspisao je nakon što je u studenome prošle godine Europsko vijeće blokiralo otvaranje pregovora za pristupanje Sjeverne Makedonije Europskoj uniji. Osjećajući moralnu odgovornost za odbijenicu, nakon što je njegova država promijenila ime i ispunila domaću zadaću koju je pred nju stavio EU, Zaev je prepustio vlast tehničkoj vladi. Zbog korona-krize izbori raspisani 12. travnja odgođeni su za 15. srpnja.
Agonija ulaska Sjeverne Makedonije u euroatlantske integracije traje od 2009., otkada ju je zbog imena blokirala Grčka. Nakon desetogodišnje vladavine Nikole Gruevskog, lidera desničarsko-konzervativne stranke VMRO–DPMNE, koji je bio je na vlasti od 2006. do 2016., optuženog za korupciju, financijske malverzacije, lažiranje izbora i prisluškivanje više desetaka tisuća građana, 2017. na vlast je došao tada četrdesettrogodišnji socijaldemokrat i dotadašnji gradonačelnik Strumice Zoran Zaev. Njega je poduprla najveća albanska stranka BESA, s kojom je za ove izbore ušao u koaliciju. Za svoga mandata pokrenuo je niz demokratskih promjena, potpisao Sporazum o dobrosusjedskim odnosima s Bugarskom i što je najvažnije, Prespanskim sporazumom postigao je dogovor o s grčkim premijerom Tsiprasom o promjeni imena države. Iako je zbog toga nailazio na veliki otpor desničarske opozicije i morao mijenjati Ustav, uspio je ispuniti glavni uvjet za početak pregovora s EU-om. No nakon što su EU parlament i Europska komisija izglasali otvaranje pregovora i sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom, zbog protivljenja Francuske, Danske i Nizozemske u studenome prošle godine došlo je do nove blokade. Za vrijeme hrvatskog predsjedanja EU-om, 26. ožujka Europsko vijeće dalo je zeleno svjetlo objema zemljama, doduše bez datuma, a 27. ožujka 2020. Sjeverna Makedonija primljena je u NATO. Nakon izborne pobjede Zoran Zaev dao je ekskluzivni intervju tjedniku Nacional.
NACIONAL: Jeste li očekivali pobjedu na izborima i kako ste zadovoljni rezultatima?
Sve relevantne analize i ispitivanja javnog mnijenja, cjelokupno okruženje prije i posebno tijekom kampanje, pokazivali su da su SDSM i koalicija Možemo sigurni pobjednici na ovim izborima. Da, očekivali smo pobjedu jer smo postigli uspjehe koji su bitni za građane i državu. Danas je NATO gotov posao, sigurno kročimo putem europske integracije. Sloboda je potisnula prethodni režim. Plaće i mirovine danas su daleko veće nego kad smo mi preuzeli vlast. Očekivali smo da će građani to prepoznati i dogodilo se. Građani su 15. srpnja glasali za sigurnost sa SDSM-om, glasali su protiv opasnosti od povratku u prošlost.
NACIONAL: Stranice Državnog izbornog povjerenstva bile su hakirane i nedostupne nekoliko sati, kako to komentirate?
Takvi se napadi ne smiju dogoditi i svi smo bili pogođeni događajima s Državnom izbornom povjerenstvom. Očekujemo da će nadležne institucije otkriti sve detalje o načinu izvođenja elektronskog napada, nedostacima u web sustavu, kao i o tome tko stoji iza tih napada. Oni koji su dopustili da se dogode takve stvari moraju se smatrati odgovornim. Mi smo europska država, članica NATO-a i vrlo dobro znamo da su takvi napadi usmjereni na štetu izbornom procesu, odnosno na štetu demokracije.
NACIONAL: Međunarodni institut za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) iz Ljubljane je konstatirao kako se radilo o izboru između „Zapada i Istoka“, između pluralizma i demokracije protiv nacionalizma i autokracije. Slažete li se s tom definicijom?
Na ovim izborima definitivno su se suprotstavila dva različita koncepta. Prvo, koncept SDSM-a koji demokratski vodi naprijed u Europu, sigurnog jedinstva, pravde, još veće slobode građana, prijateljstva, solidarnosti i jedinstva. Drugi je onaj VMRO–DPMNE koji je autokratski režim, za povratak u izolaciju, u opasnosti i neizvjesnosti, nove nepravde, kontrolu i prisilu, nove svađe u zemlji i sa susjedima. Građani su to prepoznali i nisu dopustili državi da se vrati i na dan izbora dali su nam smjernicu da idemo prema novim uspjesima.
NACIONAL: Koliko je epidemija covida-19 utjecala na izlaznost i legitimitet izbora?
Državne institucije razvile su i implementirale potpuno sigurne i profesionalne protokole za vođenje glasovanja u kontekstu pandemije. Ujutro na dan izbora vidjeli smo fotografije i snimke koje su pokazale da je sve u redu na biračkim mjestima, što su, naravno, pozitivno ocijenili građani, mediji i stručna javnost. Na odaziv birača utjecali su ponajprije drugi čimbenici poput ljetnog termina izbora, ali i crna propaganda predvođena oporbom koja im je ipak donijela poraz. Izbori su potpuno legitimni, vjerodostojni, fer, demokratski, više od polovice birača izašlo je na birališta i slobodno glasalo, poštujući sve mjere zaštite. Država je pokazala da čak i u svjetskoj pandemiji može organizirati poštene, slobodne, demokratske i legitimne izbore, izbore sigurne za zdravlje svih sudionika i svih birača.
NACIONAL: Je li kampanja bila prljava?
VMRO–DPMNE vodio je isključivo prljavu, crnu, negativnu kampanju temeljenu na lažima, konstrukcijama, širenju straha među ljudima, inzistirajući na temama zbog kojih su u prošlosti nekoliko puta poraženi. Nisu objasnili što će učiniti kako bi povećali plaće, ali uplašili su birače lažima da će se država federalizirati. No narod dobro zna da se nije dogodilo, da se ne događa i neće se dogoditi. Imali su nevjerojatnu lošu vizualnu komunikaciju, videozapise s nepristojnom komunikacijom s biračima, kojima su vrijeđali inteligenciju ljudi. U njihovoj kampanji vidjeli smo frustraciju, a ne ponudu. SDSM je, kao i prije, na ovim izborima vodio pretežno pozitivnu kampanju za promicanje dosad učinjenog, ali prije svega predstavljanjem rješenja iz novog programa. Njime smo i promovirali naše kandidate za zastupnike koji će biti sposobni osigurati realizaciju naših rješenja.
NACIONAL: Obavještajne službe razotkrile su najmanje 150 portala koji su svakodnevno fabricirali lažne vijesti protiv vas, a postojale su i četiri stranice na Facebooku koji su podržavale VMRO–DPMNE. No birači očito nisu nasjeli, kako to tumačite?
To pokazuje kakav je stav VMRO–DPMNE-a ne samo prema političkim protivnicima, već i prema građanima. Dok se mi vozimo autocestom otvorenim i poštenim politikama, uz moderne i transparentne komunikacije, oni plasiraju lažne vijesti iz nekih podrumskih centara za manipulaciju. Politike lažnih vijesti poražene su i na posljednjim predsjedničkim i na posljednjim lokalnim izborima, a sada i na parlamentarnim izborima. Građani žele konkretna rješenja, mjere i politike koje slijede njihove potrebe, žele planovе i mjere za suočavanje s covidom-19, za veće plaće, red i standarde u državi. Građani su umorni od negativnih crnih kampanja i lažnih vijesti koje samo unose podjele, mržnju u društvo i stvaraju umjetne napetosti. Nakon ovih izbora svima je postalo jasno, a ponajviše onima u VMRO–DPMNE-u, da se povjerenje građana stječe samo konkretnim mjerama i projektima.
NACIONAL: VMRO–DPMNE osvojio je nekoliko zastupnika manje od vaše stranke. Čiji je koalicijski potencijal veći? S kime planirate formirati vladu?
Mandat za formiranje nove vlade ima SDSM i koalicija Možemo. Odmah nakon praznika Ilinden, koji je 2. kolovoza, ulazimo u proces pregovora za buduću koaliciju i formiranje vlade. S politikama koje vodimo i iskrenim i odgovornim stavom, SDSM ima daleko najveći kapacitet za koaliciju, daleko veći od kapaciteta VMRO–DPMNE-a ili bilo koje druge stranke. VMRO–DPMNE je poražena stranka čije politike su u suprotnosti s cjelokupnim demokratskim okruženjem i demokratskim smjerom prema kojem se zemlja nepovratno kreće. Građani žele da zemlja krene naprijed prema Europi, poštujući različite građane i zajednice koje ovdje žive, bez prijetnji i prisile, bez straha. SDSM je velika, velikodušna i otvorena stranka i raspravljat ćemo o koaliciji sa svim strankama koje su spremne prihvatiti europski, demokratski, progresivni, koncept i put koji Sjeverna Makedonija vodi kao članica NATO-a. Strukture koje zagovaraju ideje drugačije od demokratskog i europskog koncepta ne mogu biti dio buduće vladajuće koalicije koju predvodi SDSM jer su takve sukobljene i retrogradne mogućnosti ili poražene ili marginalne.
NACIONAL: Je li vam žao da ste dali ostavku nakon odbijenice EU-a za otvaranje pregovora, jer je zbog pandemije tehnička vlada upravljala zemljom gotovo pola godine?
U tom je razdoblju bila potrebno pokazati odgovornost pred građanima i pred državom, a ja sam tu odgovornost preuzeo. To nije bio čin političke ostavke, već korak kojim sam pokazao da se zalažem za svoje građane, a ujedno i zahtjev za provjerom, odnosno potvrdom puta kojim zemlja ide. Kriza uzrokovana koronavirusom nije se mogla predvidjeti, uostalom cijeli se svijet s time bori. Ponosan sam što je moja stranka SDSM upravljala tehničkom vladom s predstavnicima koji su pokazali kapacitet i odgovornost za zaštitu zdravlja građana, bez dizanja panike i bez proricanja katastrofe. Učinak vlade bio bi puno bolji da nije bilo kadrova VMRO–DPMNE-a koji su otvoreno sabotirali, blokirali i opstruirali. To je samo još jedan dokaz destruktivnosti VMRO–DPMNE-a, ali i dokaz da ovakvo rješenje imenovanja tehničke vlade prije izbora nije dobro za zemlju i da treba razmotriti njegovu promjenu na sljedećim izborima.
NACIONAL: Je li rezultatu izbora pomogla činjenica da je Europsko vijeće u ožujku dalo zeleno svjetlo za otvaranje pregovora s EU-om i da je Sjeverna Makedonija primljena u NATO?
Ovo su neka od naših najvećih povijesnih dostignuća. U 30 mjeseci uspjeli smo realizirati nešto što se nije dogodilo 30 godina, a bilo je to strateško opredjeljenje građana i države. Članstvo u NATO-u je odrađen posao, tako da su ovo su bili prvi izbori na kojima ulazak u NATO nije mogla obećati nijedna stranka jer smo taj cilj postigli. Isto je i s EU-om, započinjemo pregovore, ulazimo u proces i uskoro otvaramo prva poglavlja. Do prije samo tri godine to se činilo kao jako daleki cilj, a danas je to realnost. Mislim da su građani prepoznali da je sa SDSM-om to sigurno, da sa SDSM-om na čelu države možemo u NATO-u i EU-u i zato su nam 15. srpnja dali povjerenje da nastavimo tim sigurnim putem.
NACIONAL: Sjevernoj Makedoniji dolazili su dati potporu hrvatski eurozastupnici, između ostalih i Željana Zovko iz HDZ-a i Tonino Picula iz SDP-a. Je li to bila stranačka podrška ili podrška Sjevernoj Makedoniji kao državi?
I SDSM i Republika Sjeverna Makedonija u Željani Zovko i Toninu Piculi imaju dobre prijatelje i snažne pristaše naše integracije u EU. Čast mi je i zadovoljstvo što uvijek mogu računati na njihovu podršku i konkretnu pomoć u napretku ka EU-u. Zahvaljujem im u ime svih građana Sjeverne Makedonije i u ime mog SDSM-a.
NACIONAL: Otvaranje pregovora dogovoreno je za vrijeme prvog hrvatskog predsjedanja EU-om. Ima li u tome zasluge Andreja Plenkovića?
Zasluge premijera Plenkovića i Republike Hrvatske za naš napredak u EU-u zaista su velike. Republika Hrvatska i Andrej Plenković se sigurno su jedan od naših najjačih europskih zagovaratelja, što je i logično, jer i kao države i kao nacije imamo sjajne odnose koji se njeguju desetljećima. Zaista mi je drago da će uz podršku Republike Hrvatske, na temelju dijeljenja vašeg iskustva, Republika Sjeverna Makedonija proći pregovarački proces mnogo brže. Hrvatska iskustva na putu ka EU-u su vrijedna i zato je vaša podrška ključna za naš europski put.
NACIONAL: Jeste li bili razočarani činjenicom da su otvaranje pregovora u studenome prošle godine blokirale zemlje na čijem su čelu liberalne i lijeve vlade, Francuska, Danska i Nizozemska, dok su svi šefovi država i vlada koji su članovi Europskih pučana bili za?
Dilema je tada postojala samo u Francuskoj, što je svakako donijelo razočaranje za našu zemlju. Ali ostali smo uspravni, uporni i odgovorni, pokazali smo razumijevanje, shvatili smo da iza te povijesne pogreške stoji nespremnost EU-a da u tom trenutku nastavi proces proširenja, da im treba nova strategija, o kojoj je predsjednik Macron otvoreno govorio. Sada kada je sve to gotovo za nas, kada se dilema Francuske riješi odlukom o započinjanju pregovora, nakon što uskoro naša zemlja dobij novu vladu i novu skupštinu, očekujemo da će se sve što smo postigli cijeniti. Vjerujemo da ćemo kroz pregovarački proces s našim prijateljima iz EU-a intenzivirati proces europeizacije Sjeverne Makedonije i tako Europu vratiti kući.
‘SDSM i Sjeverna Makedonija u Željani Zovko i Toninu Piculi imaju dobre prijatelje i snažne pristaše naše integracije u EU. Čast mi je i zadovoljstvo što uvijek mogu računati na njihovu podršku’
NACIONAL: EU se suočio s najvećom potencijalnom krizom nakon Drugog svjetskog rata uzrokovanom pandemijom covida-19. Kako ocjenjujete predložene mjere za pomoć najugroženijim članicama i hoće li Sjeverna Makedonija kao kandidatkinja dobiti pomoć?
Europska unija čini mnogo kako bi pomogla svojim članicama u sučeljavanju s krizom i to čini pošteno i transparentno. Sjeverna Makedonija već je dobila 160 milijuna eura početne pomoći od Unije. Uvjereni smo da je ovo tek početak, da će otvaranje poglavlja otvoriti nove instrumente za financijsku pomoć. S pravom očekujemo 2,5 milijardi eura iz europskih fondova tijekom pregovaračkog procesa. To su ozbiljni fondovi, to je europski novac kojim ćemo ojačati kapacitete u borbi protiv koronavirusa, ali i novac s kojim ćemo uspostaviti europske standarde u Sjevernoj Makedoniji.
NACIONAL: Na izborima prije dva tjedna hrvatski socijaldemokrati doživjeli su težak poraz, a predsjednik Davor Bernardić dao je ostavku. Kako to komentirate i jeste li se čuli s kolegama iz Hrvatske?
Volja građana iskazana na izborima mora se poštovati. Imali smo korektnu suradnju s Bernardićem, bilo mi je zadovoljstvo raditi s njim i želim mu uspjeh u njegovoj budućoj karijeri. Siguran sam da je sestrinski SDP na ovim izborima stekao iskustvo i da će tijekom unutarstranačkih izbora pronaći novu sposobnost i snagu, prvo za analizu izbornog rezultata, a potom i za novi ojačani socijaldemokratski nastup pred hrvatskim građanima.
NACIONAL: Hrvatska i brojne druge zemlje suočavaju se s novim valom epidemije. Kakvo je stanje u Sjevernoj Makedoniji?
Kao i u drugim zemljama, virus je i dalje prisutan u našoj zemlji s novim slučajevima zaraženih građana. Zdravstvene ustanove u našoj zemlji stalno rade na jačanju kapaciteta, ulažu u opremu, postavljaju montažne prostore za smještaj pacijenata, poduzimaju korake kako situacija ne bi izišla iz kontrole i ako se na jesen pojavi novi val virusa. Važnu ulogu imaju građani koji dosljednim poštovanjem zaštitnih mjera sprečavaju širenje virusa. Virus je opasan, ne smije se zanemariti i zato je važno da svi dionici preuzmu maksimalnu odgovornost u bavljenju pandemijom. Ako budemo oprezni, ako poštujemo mjere, ako su vlasti odgovorne, zaštitit ćemo se i pobijediti u ovoj bitci.