(Patria) – Naučnica britansko-australijskog porijekla koja služi desetogodišnju zatvorsku kaznu u Iranu za špijunažu, prebačena je u udaljeni zatvor u pustinji, poznat po nasilju i navodno teško pogođen korona virusom.
Akademik Kylie Moore-Gilbert čija je oblast naučnog istraživanja bio Bliski istok, služila je zatvorsku kaznu u teheranskom zatvoru Evin gotovo dvije godine prije iznenadne odluke da se prebaci u ženski zatvor Qarchak jugoistočno od Teherana.
U telefonskom razgovoru sa Rezom Khandanom, suprugom zatvorene odvjetnice za ljudska prava Nasrin Sotoudeh, Moore-Gilbert je kazala da se osjeća bespomoćno i izolirano.
- Ne mogu da jedem. Osjećam se krajnje bespomoćno, kazala je na perzijskom i dodala da se osjeća depresivno te da nema telefonsku karticu kako bi nazvala roditelje s kojima je zadnji put razgovarala prije mjesec dana.
Prenatrpan i izoliran, Qarchak ima reputaciju jednog od najopasnijih zatvora u zemlji. Prošlog mjeseca američki Državni odjel obilježio je Qarchak kao ustanovu odgovornu za 'vansudska ubistva, mučenja, i druga kršenja međunarodno priznatih ljudskih prava'.
U izvještaju novinske agencije Aktivista za ljudska prava objavljenom u martu, navode se detalji o nasilju, torturi, silovanjima, i nedostatku medicinskih usluga u tom zatvoru.
Govori se i o prisustvu korona virusa u zatvoru gdje je nemoguća fizička distanca, a nedostaje osnovnih sredstava za higijenu kao što je to sapun.
Qarchak kontrolišu iranski Čuvari revolucije.
Britanski Guardian piše da se zatvor Qarchak koristi za izopćavanje zatvorenika koji se smatraju teškim ili čiji su slučajevi osjetljivi, međutim, neki smatraju da u slučaju Moore-Gilbert prebačaj ne mora značiti punitivnu mjeru nego čak i pomak.
Kylie Moore-Gilbert, predavač islamskih studija na Univerzitetu u Melbournu, uhapšena je u septembru 2018. godine dok je prisustvovala akademskoj konferenciji u Qomu na koju je pozvana da održi predavanje.
Njene kolege - delegati na konferenciji, kao i sagovornik koga je trebala intervjuirati za svoj akademski rad prijavili su je kao 'sumnjivu' Čuvarima revolucije koji su je uhapsili na aerodromu u Teheranu na odlasku.
U zatvorenom sudskom procesu osuđena je za špijunažu na 10 godina zatvora. Uložene žalbe su odbačene.
Dokazi protiv Moore-Gilbert nikada nisu javno prezentirani. Ona je odbacila sve navode protiv nje, kao i australijska vlada koja ih je okarakterisala kao neutemeljene i politički motivirane.
Državljanka Velike Britanije i Australije, Moore-Gilbert mjesecima nije govorila za javnost, nakon što su ranije ove godine objavljena njena prošvercovana pisma sa detaljima o životu u zatvoru gdje je nekoliko mjeseci provela u samici, sa vrlo malo hrane i lijekova.
- Osjećam se napušteno i zaboravljeno... ja sam nevina žrtva, napisala je.
Kylie je također kazala da je bez razmišljanja odbila ponudu da špijunira za iransku vladu što bi dovelo do njenog oslobađanja, piše Guardian.
- Ja nisam špijun. Nikada nisam bila špijun i nemam interesa da radim za špijunsku organizaciju bilo koje zemlje. Kada odem iz Irana, želim biti slobodna žena i živjeti slobodan život, ne u sjeni prijetnji i ucjene, tvrdi Moore-Gilbert.
Vlada Irana privremeno je oslobodila više od 100.000 zatvorenika zbog straha od širenja korona virusa u prenatrpanim zatvorima, ali Moore-Gilbert nije bila među oslobođenima.