Članak

Osmica, Bisera i CSS biseri: Šta će mu diploma kad je profesionalac!?

Na stranici i dalje stoji da je on direktor CSS-a, ali generalni sekretar Benjamin Plevljak, kako nam je rečeno operativno rukovodi CSS-om.

(Patria)  - Centar za sigurnosne studije (CSS), osnovan je 2001. godine, i smješten je u Sarajevu. Po onome što piše na zvaničnoj stranici Centar bi trebao obavljati nezavisna istraživanja posvećena poticanju informirane rasprave o sigurnosnim pitanjima te promicanju i održavanju demokratskih struktura i procesa u vanjskoj i sigurnosnoj politici u Bosni i Hercegovini, te u regiji jugoistočne Europe.

Direktor Centra bio je Denis Hadžović, sada najbliži saradnik Bisere Turković, ministrice vanjskih poslova, koji je i sam potvrdio za Patriju da nije više na čelu udruženja.

Na stranici i dalje stoji da je on direktor CSS-a, ali generalni sekretar Benjamin Plevljak, kako nam je rečeno operativno rukovodi CSS-om.

Ovaj Centar nedavno se oglasio o Osmanu Mehmedagiću i pokazao da je daleko od nezavisnog i objektivnog centra.

Oni su na skoro četiri kucane stranice pokušali da odbrane poraznu činjenicu da Mehmedagić nema adekvatnu diplomu, pa u nebuloznim pravdanjima daleko od akademskih kazali da je „tačno i da se slijedom tih standarda u Zakonu o OSA-i BiH, u članu 36, naglašava da generalni direktor mora imati visoku stručnu spremu u odgovarajućoj oblasti. Također, u članu 25, navodi se da se imenovanje generalnog direktora vrši „na osnovu pokazane profesionalnosti i iskustva stečenog na obavještajno-sigurnosnim poslovima i provođenju zakona, a ne na osnovu političke pripadnosti“. Ipak, u realnim političkim okolnostima često je nemoguće predvidjeti sve situacije i dešavanja te ih i u normativno-pravnom smislu regulisati, kako bi se postigli najbolji efekti po društvo i zajednicu.

Stoga, predlažemo, a spremni smo to i empirijski dokazati na brojnim primjerima i u bližem i u daljem savremenom političkom okruženju, da se umjesto ispraznih formalnih razloga za odgađanje imenovanja čelne osobe ove značajne institucije pristupi izmjeni dijela člana 36 Zakona o OSA-i BiH, a u kojem je navedeno da generalni direktor mora imati visoku stručnu spremu u odgovarajućoj oblasti i time prednost, pri produženju mandata aktuelnom direktoru ili izboru novog direktora i njegovih bližih saradnika, bude stavljena na profesionalnost i iskustvo kako je to predviđeno opštim uslovima za izbor, odnosno članom 25 Zakona koji je suštinski mnogo značajniji i važniji u izboru osobe koja rukovodi ovako značajnom institucijom“.

Tražili smo i komentar profesora sa Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije UNSA-a Armina Kržalića koji često istupa ispred CSS-a za komentar u vezi spornog saopćenja, no on je kazao da je na godišnjem i da nije baš upoznat sa sadržajem saopćenja.

To saopćenje objavljeno je na stranici CSS-a, a željeli smo dobiti i odgovor na pitanje što će nam fakulteti, ako će oni empirijski dokazati da profesionalnost bude na prvom mjestu!?

Interesantno je djelovanje CSS-a i svakako i angažman Bisere Turković u samom udruženju. Njen šef kabineta Denis Hadžović ekspresno je imenovan na ovu poziciju odmah po njenom imenovanju za ministricu.

Podsjećamo, Ali Turković, sin ministrice vanjskih poslova BiH Bisere Turković, nedavno je imenovan za službenika u ambasadi BiH u Kataru.

Alija Turkovića prvo je zaposlio Osman Mehmedagić, direktor Obavještajno-sigurnosne agencije BiH u ovu agenciju i to netom nakon afere kada je Turković u službenoj posjeti SAD-u kao ličnog asistenta vodila upravo sina Alija. 

Nakon toga Mehmedagić je izašao ministrici u susret i iskoristio svoje diskreciono pravo i bez konkursa zaposlio Alija Turkovića u službu. Sada se otišlo i korak dalje te je Ali Turković ispred OSA-e poslan u Katar, inače državu gdje je njegova mama Bisera bila ambasador BiH.

Sada je preko CSS-a stala u odbranu Mehmedagića, a o kojoj količini nebuloza se radi možemo vidjeti i u dijelu u kojem kažu da bi se ukoliko se njihov prijedlog primjeni time bi se najbrže prekinule političke tenzije koje opterećuju građane, ali i političare, u ovako bremenitom i nesigurnom okruženju te dovelo do raspleta nepotrebne i čisto formalne afere o diplomi generalnog direktora Mehmedagića.

„Pri tome, treba objektivno konstatirati, što smo u nekoliko navrata i naučno i stručno elaborirali u našim analizama, da je OSA BiH za vrijeme njegovog mandata značajno napredovala u segmentima profesionalnosti svoga rada i uspostavljanju partnerske saradnje s drugim obavještajno-sigurnosnim agencijama na međunarodnom planu (sa 50 je dostigla zvaničnu saradnju na 117 srodnih institucija što je svakako značajan pokazatelj njenog rada i zadobivenog povjerenja od inostranih aktera)“, navode u svom saopćenju.

Opravdanost sumnji da je riječ o grupi bezbjednjaka s posebnim ciljevima pokazuju i podaci o ljudima koji čine Udruženje “Nova sigurnosna inicijativa”. 

Tamo glavnu riječ vode Benjamin Pljevljak generalni sekretar CSS, Armin Kržalić, Amra Kržalić, Denis Hadžović i doskorašnji dekan Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije Nedžad Korajlić. 

Nesumnjivo je da su kroz ključne osobe, CSS i Udruženje “Nova sigurnosna inicijativa” usko povezani u ostvarenju ciljeva. 

Pitanje je samo čijih ciljeva i po čijim naredbama.

#BiH #Denis Hadžović #OsmanMehmedagić #BiseraTurković #ArminKržalić