Članak

IMA LI PODRŠKE VLADE Iako se u potpunosti otvorila pacijentima Općoj bolnici prijeti kolaps?

Profesor Gavrankapetanović istakao je da je Opća bolnica i u teškom trenutku otvorila bolnicu za sve pacijente koji su mjesecima bili onemogućeni za pregled ili operaciju. 

SARAJEVO, (Patria) – Opća bolnica “Prim.dr. Abdulah Nakaš” za proteklih 50 dana pružila je pacijentima 52.147 usluga. Od 18. jula Opća bolnica postala je urgentni centar svih sedam dana u sedmici što je dodatno opteretilo bolnicu.  

Od 1. jula v.d. direktora je prof.dr. Ismet Gavrankapetanović koji je organizirao rad bolnice u punom kapacitetu shodno i naredbama Kriznog štaba Ministarstva zdravstva, pa su primane i pacijentice sa koronavirusom koje su se porodile u ovoj bolnici, a liječena su i djeca zaražena Covid 19. 

Iako daleko manjih kapaciteta u odnosu na Klinički centar Univerziteta u Sarajevu i prema broju kreveta i ljudstvu, Opća bolnica uspjela se u potpunosti otvoriti pacijentima usred epidemije koronavirusom u trenutku kada je u Sarajevu bio najveći broj zaraženih od početka epidemije. 

Direktorica KCUS-a Sebija Izetbegović u više navrata je isticala kako KCUS jedini prima pacijente sa koronavirusom, a da Opća bolnica to ne radi ali da joj isplaćeno milion KM za te potrebe. 

Izvještaji koje Opća bolnica šalje Zavodu za javno zdravstvo KS demantiraju direktoricu Izetbegović koja je zapravo zatvorila KCUS za veliki broj pacijenata. Ukinute su redovne kontrole, pregledi, odgođene operacije. Tek od 17. avgusta je KCUS ponovo počeo sa operacijama i sekundarnog nivoa zdravstvene zaštite. Kako je uopšte došlo do toga da se KCUS zatvori za pacijente i da se proglasi bolnicom samo za tercijarni nivo zdravtstvene zaštite i ko je to odobrio u vrijeme kada pacijenti ionako teško dolaze do zdravstvenih ustanova pitanje je za one koji su nadležni za nadzor rada KCUS-a počevši od Federalnog ministarstva zdravstva. KCUS ima dislocirani izolatorij za pacijente zaražene koronavirusom na Podhrastovima izvan bolničkog kruga na Koševu što je bio razlog više da se normalno odvija zdravstveni sistem u ostatku bolnice.

Profesor Gavrankapetanović istakao je da je Opća bolnica i u teškom trenutku otvorila bolnicu za sve pacijente koji su mjesecima bili onemogućeni za pregled ili operaciju. 

“Predugo je zdravstveni sistem bio zatvoren. Ovoliko zapuštenih slučajeva nisam vidio u 32 godine hirurškog rada. Bez podrške Ministarstva zdravstva i ZZO KS ne možemo naprijed, a građani moraju dobiti medicinsku uslugu. Od deklarativne podrške nemamo ništa”, kazao je Gavrankapetanović. 

U isto vrijeme Opća bolnica suočavala se sa neopravdanim napadima menadžmenta KCUS-a, ali i dijela Vlade KS koji su insistirali da ta bolnica preuzme i upravljanje privremenim izolatorijem za zaražene pacijente u Studentskom domu Bjelave. Trakavicu koja je danima trajala prekinuo je glas struke koja je vrlo jasno rekla da ne postoji ni minimum uslova za bolničko liječenje pacijenata u Studentskom domu i da ne žele preuzeti odgovornost. Stoga se pristupilo osposobljavanju izolatorija pored Opće bolnice. 

Kroz urgentni centar Opće bolnice za 50 dana prošlo je 5.206 pacijenata. U istom periodu u bolnicu je primljeno 1.329 pacijenata, otpušteno 1.509. Izvršeno je 800 operacija (elektivnih i hitnih), broj ambulantnih operacija na urgentnom centru 251, broj ambulantnih operacija na kabinetu 100. U istom periodu bilo je više od 160 poroda među kojima i porodilje zaražene koronavirusom. 

Da bi odgovorila zadatku koji je postavljen pred ovu zdravstvenu ustanovu morao se povećati i broj osoblja što je utjecalo i na povećanje ukupnih troškova. 

Za to vrijeme KCUS je smanjio broj usluga, a novac koji im se dodjeljuje ostao je isti ili čak i veći. No, na KCUS-u se radije bave radom Opće bolnice nego liječenjem pacijenata koji sve više trebaju zdravstvene usluge. 

Sve se glasnije može čuti da pacijenti umiru zbog korone, a ne od korone.  

#BiH