(Patria) – Kineske vlasti odbile su produžiti press akreditacije za najmanje tri novinara američkih medijskih kuća stacioniranih u Kini, navodeći kao razlog slične mjere koje su SAD poduzele protiv kineskih novinara na američkom tlu.
Umjesto akreditacija, novinari američkih medija CNN, Wall Street Journal i Getty Images dobili su privremene dozvole za rad, sa napomenom da obnavljanje njihovih akreditacija ovisi o tome da li će Bijela kuća dozvoliti kineskim novinarima da nastave raditi u SAD.
Odnosi Kine i SAD dodatno su pogoršani uzvratnim udarcima koji se tiču novinara u obje zemlje. Kina je u martu deportovala više od deset američkih novinara nakon što su SAD označile kineske državne medije koji rade na američkom tlu kao 'strane misije'.
SAD su u maju ograničile boravak kineskih reportera na tri mjeseca sa mogućnosti produžetka – kao odgovor na pritisak na američke novinare u Kini. Te vize bi trebale isteći u novembru, otprilike u vrijeme kada ističu vize za novinare CNN-a i Wall Street Journal ukoliko se ne obnove.
Uvjeti za rad stranih dopisnika u Kini znatno su se pogoršali u posljednjih nekoliko mjeseci; intervjui su gotovo posve onemogućeni, a dopisnike prate agenti. Neki lokalni akademici tvrde da moraju proći posebnu proceduru kako bi dobili odobrenje da razgovaraju sa stranim medijima.
Nedavno je reporterka lista Los Angeles Times koja je izvještavala o protestima u Unutarnjoj Mongoliji fizički napadnuta i zatvorena u ćeliju policijske stanice gdje je zadržana četiri sata.
Britanski list Guardian piše da kineske vlasti osuđuju mjere protiv kineskih novinara u SAD, dok glasnogovornica kineskog ministarstva vanjskih poslova Hua Chunying tvrdi da problem vezan za medije vuče korijen iz 'mentaliteta Hladnog rata'.
- Ako SAD nastave ići pogrešnim putem, Kina neće imati drugog izbora nego da poduzme opravdane i nužne kontramjere kako bi očuvala svoja legitimna prava, izjavila je Chunying.