SARAJEVO, (Patria) – Sredinom naredne sedmice trebali bi početi pregovori SDA i HDZ BiH o izmjenama Izbornog zakona BiH, a rok za dogovor je druga polovina decembra kako je i predviđeno sporazumom koji su ove dvije stranke potpisale 17. juna o održavanju izbora u Mostaru.
Predsjednik HDZ BiH Dragan Čović najavio je da će prvo dogovoriti sa SDA, a u narednoj godini uključiti parlamentarne stranke. Čović je potvrdio da je prije nekoliko dana razgovarao sa predsjednicima SBB-a Fahrudinom Radončićem i SNSD-a Miloradom Dodikom kako bi se napravio plan šta uraditi u naredna tri mjeseca.
“Sastanak 16. rujna će puno stvari definisati u toj našoj agendi kada je u pitanju relacija SDA-HDZ", rekao je Čović.
Poznat je odranije Čovićev stav o nefunkcionisanju koalicije i zamjeranje SDA što je u vlast uvukla i Demokratsku frontu Željka Komšića.
Čović je ponovio da ukoliko se postigne dogovor oko modela Izbornog zakona, ali i drugih otvorenih pitanja (imenovanja, podjela pozicija) onda se može imenovati i nova Vlada FBiH što sada blokira HDZ BiH. Uzalud je SDA u više navrata pozivao HDZ-a i Čovića da predlože predsjednika FBiH kako bi se krenulo ka imenovanju Vlade FBiH. U Vladi Fadila Novalića već nedostaju dva ministra obrazovanja i boračkih pitanja, a neki od ministara obavljaju i druge funkcije kao što su zastupnici u Državnom parlamentu ili delegati u Domu naroda ili zastupnici u skupštinama kantona.
Iako je i stav međunarodne zajednice bio jasan da ne treba vezati proces formiranja Vlade FBiH sa pregovorima o Izbornom zakonu Čović nema namjeru odustati.
Upravo pred početak pregovora sa SDA Čović će se susresti sa premijerom Hrvatske Andrejom Plenkovićem od kojeg očekuje punu podršku za zahtjeve koje će staviti pred SDA.
Demokratska fronta nije direktni učesnik ovih pregovora ali će se SDA sigurno konsultirati sa svojim koalicionim partnerom. Upravo oko izmjena Izbornog zakona Demokratska fronta se oglasila 19. avgusta.
"Svima je poznato da su HDZ-ovi zahtjevi za izmjenom Izbornog zakona u potpunoj suprotnosti sa presudama Evropskog suda za ljudska prava u više slučajeva, da su u potpunoj suprotnosti sa evropskom pravnom stečevinom i evropskim standardima i principima. Plenković se podrškom koju najavljuje Čoviću suprotstavlja temeljnim postulatima Evropske unije, koje je Republika Hrvatska član. Kao što takva nastojanja nisu urodila plodom u proteklim godinama, te je upravo zbog njih Dragan Čović na izborima za člana Predsjedništva BiH doživio bolan i zaslužen poraz, tako ni u budućnosti neće uroditi plodom.
O izmjenama Izbornog zakona BiH neće odlučivati Plenković, nego građani Bosne u Hercegovine putem svojih političkih predstavnika", saopćeno je.
Demokratska fronta je u parlamentarnu proceduru uputila Prijedlog izmjena Izbornog zakona i Ustava BiH koji je u potpunosti usklađen sa Mišljenjem Evropske komisije.
"Upravo zbog toga, prijedlog DF-a ima potpunu podršku svih probosanskih stranka ali i međunarodne zajednice. Pozivamo premijera Republike Hrvatske da detaljno prouči prijedlog DF-a, kako bi se upoznao sa načinom izmjena Izbornog zakona na temelju evropskih pravnih principa, pogotovo zbog toga što znamo da su u tome smislu HDZ-ova nastojanja u Evropskom parlamentu doživjela potpuni debakl", zaključili su.