(Patria) – Britanski premijer Boris Johnson našao se na meti kritika i rastućeg pritiska javnosti zbog otvorene namjere da poništi neke od uvjeta Sporazuma o povlačenju sa EU.
Njegovi kritičari su i bivši premijeri Tony Blair i John Major koji su izašli u javnost kako bi zatražili od zakonodavaca da odbace novu legislativu koju je predložio Johnson jer 'prijeti mirovnom procesu' u Irskoj, kao i trgovinskim odnosima i integritetu Velike Britanije.
- Obojica smo bili protiv Brexita. Sada obojica prihvatamo da se (Brexit) dešava. Ali ovaj način pregovaranja koji ignoriše rezon u cilju ideologije, kao i bezobzirna bombastičnost koja se predstavlja kao ozbiljna diplomatija – su neodgovorni, pogrešni u principu i opasni u praksi, izjavili su dvojica bivših premijera za Sunday Times.
Njihova reakcija uslijedila je nakon Johnsonove izjave da je kontroverzni prijedlog zakona – koji bi direktno prekršio sporazum o Brexitu potpisan prošle godine sa EU – neophodan kako bi se zaustavile prijetnje EU da će postaviti 'blokadu' na Irskom moru.
- Ne možemo prepustiti teoretsku moć nekoj međunarodnoj organizaciji da podijeli našu zemlju, objasnio je Johnson za list Telegraph i dodao da 'moramo zaštititi Veliku Britaniju od takve katastrofe i zato smo pripremili pravnu zaštitu'.
Johnson se, međutim, suočio s otporom i u redovima vlastite Konzervativne stranke gdje se određeni broj članova udružio u nastojanjima da spriječi njegov prijedlog putem parlamentarnog veta.
- Rečeno nam je da, ukoliko ne prihvatimo njihove uvjete, EU će tumačiti Protokol o Sjevernoj Irskoj na ekstreman način kako bi nametnula trgovinsku granicu na Irskom moru, tvrdi Johnson i objašnjava da EU namjerava 'ne samo da uvede tarife na robu koja se kreće iz Velike Britanije prema Sjevernoj Irskoj, nego da mogu zaustaviti i transport hrane iz Britanije u Sjevernu Irsku'.
Johnson podvlači da britanska strana 'nikada nije ozbiljno pomislila da bi EU bila u stanju iskoristiti sporazum postignut u dobroj namjeri da blokira dio Velike Britanije, da je presiječe; ili da bi prijetili da unište ekonomski i teritorijalni integritet Velike Britanije'.
Međutim, EU i Irska upozoravaju da Johnsonov prijedlog zakona više predstavlja prijetnju sporazumu Good Friday nego što je zaštitna mjera.
Čelnici Evropskog parlamenta su upozorili da 'ni po koju cijenu' neće ratificirati trgovinski sporazum ukoliko britanske vlasti 'krše ili prijete da će prekršiti' Sporazum o povlačenju.
Johnsonov novi zakon omogućio bi ministrima da izbjegnu primjenu nekih od pravila dogovorenih u oktobru 2019. godine, a koji se odnose na robe koje dolaze iz i odlaze u Sjevernu Irsku.
EU lideri su upozorili da se zakoni formalno poznati kao Protokol o Sjevernoj Irskoj – pravno obavezujući, te da bi njihovo kršenje predstavljalo kršenje međunarodnog prava.
Britanski ministar za Sjevernu Irsku Brandon Lewis insistira da bi novi britanski zakon prekršio međunarodno pravo na 'vrlo određen i ograničen način'.