Piše: A. Čorbo-Zećo
Sporazum iz Mostara je jasan u vezi s promjenama Izbornog zakona, kazao je danas nakon Predsjedništva HNS-a u Mostaru predsjednik ovog udruženja Dragan Čović.
Jasno je bilo i nama šta se iza brda valja odmah nakon 17. juna 2020. godine kada su analitičari i poznavaoci prilika shvatili zašto je Čović bio nasmijaniji od Bakira Izetbegovića.
„Slaganjem termina i preuzetih rokova za izvršenje obaveze izbornog zakona i krajnje provedbom Ustavne presude u predmetu Ljubić mada i pobrojanih strazburških presuda u identičnoj ustavnopravnoj materiji traženjem legitimiteta predstavljanja naroda i građana na svim administrativno-političkim razinama, u Predsjedništvu BiH i Domovima naroda....(tačka 2. sporazuma), da se uočiti sljedeće.
Stranke su se obavezale da će cijeli proces započeti u roku od 30 dana od dana potpisivanja sporazuma (17.7.2020.), a okončati najkasnije 6 mjeseci od potpisivanja (17.1.2021.).
Daljnjim tumačenjem slova tačke 4. lako je utvrditi da SDA i HDZ do tog dana moraju u parlamentarnu proceduru pustiti usaglašeni tekst izmjena i dopuna Izbornog zakona kao i svih ostalih relevantnih propisa.
Nije teško ovim slijedom utvrditi i dokazati da Statut Grada Mostara neće dobiti ovjeru novoizabranog Gradskog vijeća prije nego što USAGLAŠEN tekst izmjena Izbornog zakona ne uđe u parlamentarnu proceduru.
Jasno je da ako mostarski događaj i sva zbivanja oko njega promatramo optikom šaha jedna od strana (SDA ) nije izvukla ni mogući remi, a druga od strana (HDZ) da je cijelu priču ovjerila trećim ključem mostarske brave, a kojeg u ovom trenutku u cijelosti kontrolira i drži Dragan Čović“, pisali smo 18. juna.
Danas se sve ispostavlja tačnim, te je Čović vrlo osjetljiv na priču Izetbegovića da neće da pregovara o Izbornom zakonu bez Vlade. Ali je očito zaboravio da je sporazum potpisao. Čović ga na to slavodobitno danas podsjeća.
"Ovo nije prvi sporazum koji mi potpisujemo zajedno s predstavnicima međunarodne zajednice, prošle godine smo imali sporazum o Vijeću ministara kod gospodina Wigemarka, pa se krenulo u pojašnjavanje šta je ko mislio. Ovaj put je bilo šest svjedoka i kazano je da nema preduslova za izmjene Izbornog zakona i da ćemo jasno na tome raditi", kazao je Čović.
Izetbegovićeve izjave o "teroru manjine nad većinom" nazvao je grubim kršenjem ustava te kazao kako takvo ponašanje neće proći.
Sada već vidimo zašto dijelovi međunarodne zajednice nisu htjeli biti garantom nego tek prisutnim svjedokom kada se sporazum potpisao.
Imat ćemo izbore u Mostaru i ništa više. Pitanje je može li se desiti njihova implementacija. Hoće li Čović opet postaviti ultimatume.