Članak

Novo ograničavanje medijskih sloboda: Veliki broj hongkonških novinara ostat će bez akreditacija

Policija Hong Konga je najavila da određene vrste medijskih akreditacija više neće biti prepoznate, što je rezultat još jednog pokušaja tamošnjih vlasti da ograniče slobodu medija.

(Patria) – Policija Hong Konga je najavila da određene vrste medijskih akreditacija više neće biti prepoznate, što je rezultat još jednog pokušaja tamošnjih vlasti da ograniče slobodu medija.  

Objašnjeno je da će biti prepoznati isključivo novinari 'međunarodno prepoznatih i poznatih' stranih predstavništava koji su registrirani pri informacionom sistemu vlade Hong Konga.

Također je precizno objašnjeno da policija Hong Konga više neće prihvatati akreditacije velikih udruženja kao što su Udruženje novinara Hong Konga (HKJA) i Udruženje press fotografa Hong Konga (HKPPA) koji predstavljaju na stotine novinara.

Novo pravilo će mnoge novinare onemogućiti da prisustvuju press konferencijama, a pretpostavlja se da će novinari uživati znatno manje zaštite i podrške za vrijeme protesta i policijskih operacija.

Udruženja HKJA, HKPPA, kao i još pet medijskih sindikata zahtijevaju povlačenje novog pravila ili će 'odgovoriti raspoloživim i neophodnim mjerama'.

U proteklih 18 mjeseci, sloboda medija u Hong Kongu je doživjela veliki pad, naročito nakon uvođenja i primjene novog zakona o sigurnosti, što je za rezultat imalo i brojne upade policije u medijske redakcije. Time se Hong Kong našao 10 mjesta niže na ljestvici Indeksa medijskih sloboda.

Hongkonška policija često je na meti optužbi i osuda zbog ciljanja novinara i fotografa pri upotrebi suzavca i drugih mjera kontrole nad masom za vrijeme demokratskih protesta koji su obilježili proteklu godinu.

Mak Yin Ting, dugogodišnja novinarka i bivša predsjedavajuća HKJA, izjavila je za Guardian da nova pravila predstavljaju stepenicu više kad je u pitanju kontrola medija: 'Što je apsurdno jer čineći to vlada koja bi trebala biti nadzirana, uzima moć odlučivanja o tome ko će ih nadzirati'.

Ting prepoznaje dva cilja ovakvog poteza: 'Prvi, kontrolirano definiranje ko su mediji iz profesionalnih grupa do vladinih odjela..., a drugo, zaustavljanje brojnih online medija i novinara sa univerziteta i škola novinarstva da objavljuju članke'.

Naime, neki od prizora sa protesta, primarno incidenata u kojima učestvuje policija protiv civila – najčešće su snimljeni i široko distribuirani od strane univerzitetskih medija.

- Ovo ne bi trebalo biti posao policije. Oni ne bi trebali brinuti o tome da li je tamo više novinara nego demonstranata, zaključuje poznata hongkonška novinarka Mak Yin Ting.

 

#Svijet