(Patria) - Procedura sa imenovanjem direktora i zamjenika direktora Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) trenutno je zaustavljena jer još uvijek nije zasjedala Zajednička komisija za nadzor nad radom OSA-e kojoj je dostavljen prijedlog predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH Zorana Tegeltije za imenovanje Osmana Mehmedagića i Riste Zarića za ove dvije pozicije.
Članovi HDZ BiH nisu se pojavili na prošlosedmičnoj sjednici Zajedničke komisije jer su postavili zahtjev da se izvrši i imenovanje glavnog inspektora OSA-e. Dok ne bude prihvaćen njihov prijedlog oni neće učestvovati u radu Zajedničke komisije zbog čega ne postoji ni kvorum za rad i odlučivanje. Iako mišljenje Zajedničke komisije nije obavezujuće za Vijeće ministara BiH Zakon o OSA-i predviđa da se pribavi mišljenje.
Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija rekao je u utorak da će još neko vrijeme sačekati na stav Zajedničke komisije, a zatim će predložiti Vijeću ministara imenovanje direktora i njegovog zamjenika. No, ukoliko to i dođe na Vijeće ministara ministri iz HDZ-a sigurno neće dati podršku bez čega neće biti moguće izvršiti imenovanje.
Iako konačnu odluku donosi Vijeće ministara u proceduri imenovanja potrebno je pribaviti mišljenja zamjenika predsjedavajućeg Vijeća ministara (Izvršni odbor), Predsjedništva BiH i Zajedničke komisije za nadzor nad radom OSA-e, kako to predviđa i Zakon o OSA-i.
Kada je riječ o imenovanju glavnog inspektora na kojem insistira HDZ BiH da ide u paketu sa direktorom i zamjenikom direktora Zakon o OSA-i predviđa da „glavnog inspektora imenuje i razrješava dužnosti Vijeće ministara na prijedlog predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH i njegovih zamjenika.“
„Prijedlog imenovanja glavnog inspektora utvrđuje predsjedavajući Vijeća ministara BiH na temelju konsultacija sa svojim zamjenicima, članovima Predsjedništva BiH i Zajedničkom komisijom. Glavni inspektor imenuje se na mandat od 4 godine, koji se može jednom obnoviti“, navodi se u Zakonu.
Predsjednik Zajedničke komisije Nermin Nikšić kazao je da očekuju prijedlog predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH za glavnog inspektora OSA-e.
“Komisija po Poslovniku ne može raditi i donositi odluke bez njihovog učešća. Zato nema svrhe zakazivati sjednice komisije dok se ne otkloni razlog zbog koga predstavnici HDZ neće da učestvuju ili dok ne promijene svoju odluku”, rekao je Nikšić.
Inače, reizbor Osmana Mehmedagića na čelo OSA-e opterećen je i istragom Tužilaštva BiH oko njegove navodne diplome sa Američkog univerziteta u BiH koju je stekao 2013. godine, a koju je priložio Zajedničkoj komisiji i proglasio je tajnim dokumentom. Protiv Mehmedagića je polovinom septembra Tužilaštvu BiH podnesena i krivična prijava zbog sumnje u počinjenje krivičnih djela kažnjivih Krivičnim zakonom Bosne i Hercegovine, Krivičnim zakonom Federacije Bosne i Hercegovine i Krivičnim zakonikom Republike Srpske. Prijavu je podnijela Mirela Bubalo, savjetnica federalnog ministra unutrašnjih poslova Aljoše Čampare. Prijavom je obuhvaćen i novinar Avdo Avdić i NN osoba iz JP BH Pošta.
"O meni su na nezakonit način prikupljani lični podaci koji su objavljeni javno - poput adrese, imena majke i oca, ličnih podataka supruga – što govori da je neko iz OSA BiH nezakonito pristupao i Sistemu zaštite identiteta građana (CIPS). U lažnom tekstu o tome da sam podnijela krivične prijave objavljena je adresa mog prebivališta, a otišlo se čak i korak dalje pa je u tekst ugrađena mapa koja pokazuje jasan put do ulaznih vrata mog doma! Zbog satanizacije u režiji Osmana Mehmedagića živim u strahu i moj život pretvoren je u pakao", napisala je Bubalo na svom Facebook profilu nakon što je podnijela krivične prijave.