SARAJEVO, (Patria) – Tužilaštvu BiH, Uredu OHR-a, višem savjetniku za borbu protiv korupcije Ericu Larsonu, ministru sigurnosti BiH, kao i na adrese nekoliko medija poslane su krivične prijave protiv Đure Kneževića, zamjenika direktora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) kojima su obuhvaćeni i neki rukovodeći službenici.
U svim prijavama Knežević se tereti za više krivičnih djela koja su povezana za korupcijom, nepotizmom, urušavanjem ugleda SIPA-e, odavanje službene tajne, spriječavanje dokazivanja, nezakonitim činovanjima i nagrađivanjima.
Potpisnici krivičnih prijava navode i da je za vrijeme direktora Perice Stanića Knežević potpisivao oko 80% dokumentacije na šta upozoravaju i sadašnjeg direktora Darka Ćuluma.
Jedna od prijava odnosi se na nezakonita činovanja te opisuju način na koji se unaprijed znalo ko će biti unaprijeđen i kako je to određivao Knežević. Diskriminisani policijski službenici tvrde i da je narušena nacionalna zastupljenostu u SIPA-i, naročito u nekim regionalnim uredima.
“Nacionalna struktura SIPA, već odavno ne odražava nacionalnu strukturu stanovništva iz 1991. godine, odnosno diskriminator Knežević (svima je poznato da je P. S. samo figurirao i da je više proveo na putovanjima i da je o svemu odlučivao Knežević, svjesno kršeći čl. 4. Zakona o Državnoj agenciji za istrage i zaštitu, sve na štetu jednog naroda, a u korist drugog naroda. Policijski službenici od najmanjeg do najvišeg čina nisu zastupljeni po navedenom zakonu. Nacionalna struktura svih organizacionih jedinica kontinuirano se čini na štetu jednog naroda, naročito u RK Banja Luka, i RK Mostar, gdje isti nisu zastupljeni niti 50 % od onog broja koji je predviđen”, navodi se u prijavi.
U drugoj krivičnoj prijavi prijavljeni su Knežević i Ernad Musić iz Zenice. Prvoprijavljeni za krivično djelo Zloupotreba položaja ili ovlašćenja iz člana 220. st. (1) KZ BiH; drugoprijavljeni krivično djelo Posluga u službi iz člana 223 st.(1) KZ BiH.
“Prvoprijavljeni zloupotrebljavajući svoj položaj i ovlašćenja, omogućuje drugoprijavljenom Musiću, kao državnom službeniku, da u periodu mart 2020. godine – 29.05.2020. godine koristi specijalizirana službena vozila za privatne potrebe drugoprijavljenog, odnosno za njegov odlazak kući u Zenicu i njegov povratak na posao u I. Sarajevo”, navodi se u prijavi u kojoj su priloženi i putni nalozi.
Ova prijava dostavljena je direktoru Agencije, Unutrašnjoj kontroli Agencije, Tužilaštvu BiH, OSA-i, Parlamentarnoj komisiji za nadzor rada policijskih struktura, Američkoj ambasadi, OHR i drugim.
Treća krivična prijava odnosi se na prijeme kadeta u SIPA-u za šta je prijavljen Knežević da je u periodu od 2014. do 2020. godine u više navrata zloupotrijebio službeni položaj, prekoračio granice svog službenog ovlaštenja, svjesno kršeći zakon, podzakonske akte Agencije i Vijeća ministara BiH, da bi nezakonito pogodovao aplikantima za prijem u Agenciju.
“Tako što je vršio pritisak na članove komisije, na način da je istim davao imena kandidata (aplikanata za prijem) koji moraju biti primljeni nakon provedene namještene procedure, iako se nije znalo da li će ti kandidati zadovoljiti propisane kriterije, odnosno da li zadovoljavaju opšte i posebne kriterije, što je u suprotnosti sa utvrđrnim Poslovnikom o radu komisije, a sve je preduzimano u namjeri da se favorizuju kandidati koji ne ispunjavaju opšte ili posebne uslove (jer imaju kriminalnu prošlost, nesposobnost za polaganje ispita ili neke zdravstvene prepreke za prijem itd.), i koji bez direktne intervencije ili zloupotrebe od strane prijavljenog ne bi prošli prvi krug selekcije, te je na taj način pored pogodovanja licima koja ne ispunjavaju opšte i posebne uslove kontinuirano oštećivao druge kandidate, da budu birani po postojećim kriterijumima, jer su takvim nezakonitim intervencijama Kneževića i prije završetka konkursne procedure eliminisani i bili bez šanse da sa svojim rezultatima budu izabrani, tako da je druge aplikante stavljao u neravnopravan i diskriminisan položaj u procesima prijema, čime je zloupotrijebio svoj položaj, praveći od SIPA-e korumpiranu organizaciju, koja ne djeluje po osnovu zakona i drugih propisa, što na kraju ima razorne posljedice na rad Agencije i međuljudske odnose u Agenciji, a za sebe i druge ostvarivao razne vrste uticaja i koristi”, navodi se u obrazloženju.
U prijavi se navodi i više primjera takvih zapošljavanja, a jedan od njih je i sin Samira Rizve, pomoćnika ministra sigurnosti i predsjednika Odbora za žalbe policijskih službenika.
“Inače, S. Rizvo je predsjednik Odbora za žalbe policijskih službenika (drugostepeni organ), koji donosi nezakonite odluke za potrebe Kneževića (već postoji niz sudskih presuda gdje Sud BiH konstatuje da se radi o nezakonitim odlukama Odbora). Knežević je preko S. Rizve, na ovaj način zaokružio svoje uticaje na progonu policijskih službenika koji se odupiru pritiscima Kneževića, da ne budu dio njegove koruptivne mreže”, piše u prijavi.
Također su zapošljavani i članovi porodica kadrova Granične policije BiH, ali i nekih drugih institucija.
U četvrtoj krivičnoj prijavi Knežević je prijavljen za krivično djelo zloupotreba položaja ili ovlašćenja iz člana 220. st. (1) KZ BiH.
“U periodu od 2016 - 2020. godina, u više navrata prekoračio granice svog službenog položaja i ovlaštenja, svjesno kršeći zakon i podzakonske akte Agencije i Savjeta ministara BiH, budžetski novac koji dodijeljen Agenciji, za koji su direktor Agencije, kao i zamjenik direktora ovlašteni da troše u skladu sa zakonskim i podzakonskim propisima, koristio za nezakonito nagrađivanje njemu podobnih policijskih službenika, na taj način svjesno stvarao paralelnu mrežu odanih policijskih službenika, spremnih da za njegove potrebe donose protivpravne odluke, nastavljajući korupcijski niz bezakonja, čineći to suprotno Pravilniku, odnosno na rezultatima rada utemeljenu odluku, na taj način daje prednost tim policijskim službenicima u budućim postupcima unapređenja (jer se broj nagrada boduje u tim postupcima unapređenja), čime je zloupotrijebio budžetska sredstva u iznosu više destina hiljada KM, takvu kontinuirano stvarenu paralelnu, njemu odanu, strukturu u Agenciji, pri tome postupajući diskriminatorski prema drugim policijskim službenicima, praveći od SIPA korumpiranu organizaciju, koja ne djeluje po osnovu zakona i drugih propisa, tako da je djelovanje Kneževića protivustavno i u suprotnosti sa više konvencija za ljudska prava, na taj način je učinio nepopravljivu štetu zakonitom funkcionisanju Agencije, te tako svjesno zloupotrijebio službeni položaj kako bi za druge pribavio korist koja im ne pripada, stvarajući za sebe tako odan broj policijskih službenika, diskriminacijom i nejednakim tretmanom druge doveo u nepovoljniji položaj kod postupaka unapređenja, što na kraju ima razorne posljedice na rad Agencije”, navodi se u prijavi.