Piše: Rasim BELKO
Američka crna lista. Zvuči poput kakvog akcionog trilera. Zapravo je mehanizam Ureda za kontrolu strane imovine (OFAC) kojim se sankcionišu svi neprijatelji demokratije, suverenih država, korumpirani političari, narko dileri…
Ipak, u Bosni i Hercegovini to nije slučaj. Primjer prvi - Milorad Dodik. S crne liste postao predsjednik države, kontroliše, uvjetuje, razvaljuje, a demokratiju pretvara u najgori aparthejd nakon Južnoafričke Republike.
Taj i takav Milorad Dodik danas je pouzdan partner isturenih komandnih mjesta američke diplomatije u BiH. S Dodikom se redovno sastaju ambasador Eric Nelson, ali i ostale diplomate koje ponekad navrate u našu zemlju.
Svi ti sastanci daju poprilično čudnu notu, jer, januara 2017. godine, nakon što je Dodik pocrnio, iz State Departmenta je poručeno: "Kao rezultat današnje akcije, bilo koja imovina ili interes za imovinu Dodika u američkoj nadležnosti je blokiran, a američkim osobama je generalno zabranjeno da ulaze u transakcije s njim. Pored toga, osobe koje pružaju materijalnu podršku osobama određenim prema ovom izvršnom nalogu, uključujući Dodika, takođe mogu biti predmet imenovanja".
Možda Nelson ne trguje i ne pomaže materijalno Milorada Dodika. Ali, politička trgovina postojanjem BiH, kršenjem Dejtona, Evropskih konvencija i rasističko-šovinističko ponašanje, svakako bi morali biti preispitani u Bijeloj kući i State Departmentu.
Jer, ako je osobama koje "šuruju" s Dodikom zaprijećeno Crnom listom i američki ambasador bi lako mogao pocrniti.
Kako, zašto i s kojom namjerom, ambasador najjače demokratske zemlje u svijetu sarađuje s čovjekom "osuđenim" za podrivanje i rušenje Dejtonskog mirovnog sporazuma i direktno konfrontiranje američkim interesima, ostaje pitanje na koje će Nelson morati odgovarati.
Ali, priča tu ne završava. Postaje još rigidnija kada Dodik gura prst u oko i smije se američkoj administraciji i samom Nelsonu. Jer, postaviti Nikolu Špirića u Komisiju za nadzor nad radom Agencije za borbu protiv korupcije je ismijavanje zdravog razuma.
A kakav Mile, takav mu i Nikola. Špirić je pocrnio 10. septembra 2018. godine, zbog, gle čuda korupcije. Je li bh. vlast oličena u SDA, HDZ i SNSD išla rezonom "Špirić je na Crnoj listi zbog korupcije, znat će dobro i oko APIK-a" ne znam, ali da nisu normalni to je sasvim jasno.
Pitanje je zbog čega je blaga i nedostojna bila reakcija američkog ambasadora u BiH. Za Evropljane u BiH se više i ne pitamo, oni bi isto trebali na Blacklist.
Nelson je morao i trebao znati dvije stvari. Prvo, čovjek s Crne liste zbog korupcije ne može i ne smije biti imenovan da prati rad Agencije koja se "bori" protiv korupcije. Mada, ni do sada se taj APIK nije nešto pretrgao s poslom. Drugo, Nelson je sigurno dobro brifiran, naročito o izjavama koji su u američkoj administraciji "iznad" njega.
Zbog toga je morao znati kakav stav o Špirićevom imenovanju ima Matthew Palmer, američki specijalni izaslanik za Zapadni Balkan. Jer, Palmer je u februaru ove godine bio prilično jasan i osudio prijedlog imenovanja Špirića.
Ono što je posebno morao znati je činjenica da je Špirića na Crnu listu utefterio niko drugi do Mike Pompeo, američki državni sekretar i pritom korumpiranom Špiriću i njegovoj familiji zabranio ulazak u SAD.
Ali, Nelsonov muk na Špirića u borbi protiv korupcije, nije nešto iznenađujuće s obzirom na politiku međunarodne zajednice u BiH posljednjih godina, a SAD su ključan faktor te međunarodne politike.
Davanje krila političkoj organizaciji SNSD, njenom vođi Dodiku i članovima poput Špirića atak je na Dejton, mir i budućnost Bosne i Hercegovine. Stoga je neophodno redefinisanje američke politike u BiH, da budemo načisto je li oni sada sarađuju s osobama koje su Crnom listom osudili.
Jer, postavlja se pitanje kredibilnosti Crne liste, ako američki ambasador sarađuje s osobama na njoj, dok se istovremeno uskraćuju sva prava osoba na toj listi, koje nisu ni blizu opasni kao Dodikovo antibosansko i antidejtonsko ponašanje ili Špirićeva korupcija.
Nedosljednost je puno gora od nedjelovanja, a nastavi li se američko promovisanje i osnaživanje kadrova poput Dodika i Špirića, uskoro bi u američkoj administraciji mogli dobiti poruku "Washington we have a problem" - i Nelson bi na Blacklist!