SARAJEVO, (Patria) - U Izvještaju EU o napretku BiH ponovo je istaknuta potreba za jačanjem borbe protiv korupcije. Posebno je naglašena potreba reforme pravosuđa koje vrlo često ne prati rad tijela za borbu protiv korupcije.
„Korupcija je i dalje široko rasprostranjena i predstavlja razlog za ozbiljnu zabrinutost, sa zabilježenim političkim klijentelizmom na svim nivoima vlasti koji direktno utiče na svakodnevni život građana. Postoje sistemski nedostaci u operativnoj saradnji agencija za provođenje zakona i iznimno ograničena razmjena obavještajnih podataka. Ni policijske strukture nisu imune na politička uplitanja. Finansijske istrage i zapljene imovine uglavnom su neučinkovite“, navodi se u Izvještaju.
U izvještaju se ističe i pozitivan primjer borbe protiv korupcije i to Ured za borbu protiv korupcije Kantona Sarajevo.
„Pozitivan trend zabilježen je u Kantonu Sarajevo, gdje je 478 od 740 dužnosnika podnijelo prijave o imovini. Tokom izvještajnog razdoblja 230 od 262 nosioca dužnosti koji nisu podnijeli prijave podliježu prekršajnim nalozima. Utvrđena neslaganja imovine upućena su na daljnju istragu“, navodi se u Izvještaju. U Kantonu Sarajevo izjave o imovini nosilaca dužnosti objavljuju se na web stranici kantonalnog Ureda za borbu protiv korupcije.
Ono što se posebno ističe jeste da su tijela za sprječavanje korupcije na kantonalnom nivou podređena kantonalnoj vladi.
„Njihovu neovisnost treba značajno ojačati, kao i ljudske i materijalne resurse. Ured za borbu protiv korupcije Kantona Sarajevo dobro je napredovao. U 2019. ured je obradio 372 prijave korupcije, od kojih je 219 poslano nadležnim tijelima na daljnju istragu i postupanje. U 24 slučaja nije zabilježeno praćenje pravosuđa. Nakon objavljivanja izvještaja stručnjaka o pitanjima vladavine prava, Tužilaštvo Kantona Sarajevo uspostavilo je učinkovitu saradnju s antikorupcijskim uredom i osiguralo tužilačko praćenje prijavljenih slučajeva“.
Tijelo za prevenciju korupcije Kantona Sarajevo unaprijedilo je mapiranje rizika od korupcije i usvojilo metodologiju praćenja javne nabavke u mjerama povezanim s pandemijom COVID-19. Metodologiju je slijedila vlada Kantona Sarajevo.
Također je obradilo 70 prijava nepravilnosti, uputivši više od 20 prijava nadležnim institucijama na daljnje postupanje.
Bosna i Hercegovina mora uvesti sveobuhvatan i učinkovit sistem elektronske javne nabavke kako bi potaknula transparentnost i smanjila zloupotrebu javnih resursa.