Članak

UCJENE I PRITISCI Ko dovodi u pitanje diplome studenata fakulteta medicinske grupacije?

Vrlo je izvjesno da bi cijeli ovaj slučaj mogao svoj konačni epilog dobiti i na sudu. 

Piše: A. Vrabac 


Klinički centar Univerziteta u Sarajevu na čelu sa direktoricom Sebijom Izetbegović uputio je danas svoje viđenje procesa obnavljanja statusa 'univerzitetska bolnica', a čiji je zahtjev odbio rektor UNSA-e Rifat Škrijelj zbog nepotpune dokumentacije. 

Prepiska između KCUS-a, Rektorata UNSA-e i Federalnog ministarstva zdravstva trajala je nekoliko mjeseci. KCUS je 13. maja od federalnog ministra zdravstva Vjekoslava Mandića dobio rješenje kojim se utvrđuje da KCUS ispunjava uslove za izdavanje prijedloga za obnovu statusa 'univerzitetska bolnica' kao i da KCUS bude nastavna baza za Medicinski, Stomatološki, Farmaceutski i Fakultet zdravstvenih studija. Tražeći od rektora Škrijelja da im izda konačno rješenje KCUS je obaviješten da im nedostaje dio dokumentacije i to mišljenja tri Nastavno-naučna vijeća fakulteta Medicinske grupacije, a čiji studenti izvode dio nastave na KCUS-u (Stomatološki, Farmaceutski i Fakultet zdravstvenih studija) kao i godišnji izvještaje o realiziranoj nastavi koji bi se trebali dostavljati krajem godine što KCUS nije učinio. 

Ucjena Sebije Izetbegović

Nakon što rektor nije želio donijeti rješenje dok se ne dostave traženi dokumenti, Izetbegović 1. septembra od ministra Mandića traži izmjenu prvobitnog rješenje i to u dijelu kojim se KCUS proglašava nastavnom bazom i to isključivo za Medicinski fakultet što on i potpisuje. Takvo rješenje je u koliziji sa važećim Zakonom o visokom obrazovanju KS kojim je KCUS nastavna baza za fakultete medicinske grupacije od 1. avgusta 2017. godine. 

Takvo, izmijenjeno rješenje po želji Izetbegović, dostavlja se rektoru zahtijevajući ponovo donošenje rješenja o statusu 'univerzitetska bolnice' KCUS-a.

Pitanje je šta se krije iza ove izmjene da je KCUS samo nastavna baza za Medicinski fakultet. Dva su moguća odgovora. Prvi je da je Izetbegović na ovaj način željela izbjeći pribavljanje mišljenja preostala tri vijeća fakulteta medicinske grupacije (umjesto toga je ponudila saglasnost članica Medicinske grupacije od 18. maja izuzev Stomatološkog fakulteta koji je bio protiv), a drugi je da željela ucijeniti rektora i blokirati izvođenje nastave za studente preostala tri fakulteta dok se KCUS-u ne dodijeli status univerzitetske bolnice. 

No, u današnjem saopćenju KCUS-a otkriva se pozadina ovog zahtjeva jer su naveli: „Dovodeći u pitanje status KCUS-a, koji je neosporan, rektor dovodi u pitanje održavanje nastave na svim fakultetima, kojim je KCUS kao univerzitetska bolnica nastavno-naučna baza“. Dakle, jedina namjera izmijenjenog rješenja i proglašavanja KCUS-a nastavnom bazom samo Medicinskog fakulteta bila je ucjena rektora. Da je to tačno pokazalo se i odlukom KCUS-a da neće izvoditi nastavu za studente fakulteta medicinske grupacije dok ne dobiju rješenje o statusu „univerzitetska bolnica“, kao i ugovor između KCUS-a i UNSA-e kojim se regulišu prava i finansijske obaveze za izvođenje nastave za studente ovih fakulteta.

"Svu odgovornost za nemogućnost održavanja nastave i upitnost legalnosti fakulteta i stečenih diplomama na njima, ukoliko se klinička nastava ne odvija na univerzitetskoj bolnici, snosit će rektor i dekani fakulteta koji se nisu pobrinuli da osiguraju nastavnu bazu u skladu sa Zakonom", navodi se u saopćenju KCUS-a.

Zakon i Pravilnik u suprotnosti sa Zakonom o visokom obrazovanju KS

Rektor Škrijelj obavijestio je i Ministarstvo zdravstva FBiH o neprovodivosti rješenja koje su donijeli ističući da se postupa i suprotno Zakonu o visokom obrazovanju KS. 

U odgovoru koji je dostavljen rektoru u Ministarstvu zdravstva FBiH se pozivaju na Pravilnik o uvjetima koje moraju ispunjavati bolnice za dodjelu naziva univezitetska bolnica iz 2012. godine, a koji je u suprotnosti sa Zakonom o visokom obrazovanju KS. Pa tako član 22. Pravilnika propisuje da je „univerzitetska bolnica obavezna sa fakultetom za koji izvodi nastavu sklopiti ugovor o međusobnim pravima i obavezama u vezi izvođenja nastave“. A prema Zakonu o visokom obrazovanju KS i integraciji Univerziteta u Sarajevu čime je ugašen pravni subjektivitet fakulteta jedini koji može sklopiti takav ugovor je Univerzitet, a što Pravilnik ne prepoznaje. 

Dakle, da rektor i donese konačno mišljenje kojim KCUS-u dodjeljuje naziv univerzitetska bolnica ostaje pitanje kako bi se regulisali međusobna prava i obaveze. 

Treba napomenuti i da je od 2017. godine KCUS nastavna baza za još tri fakulteta Medicinske grupacije pa je sasvim logično da je potrebno pribaviti mišljenja nastavno-naučnih vijeća fakulteta za koje se izvodi nastava. 

Vrlo je izvjesno da bi cijeli ovaj slučaj mogao svoj konačni epilog dobiti i na sudu. 
 

#BiH