Piše: A. Vrabac
U srijedu 28. oktobra bit će održana Skupština KS i to prva nakon što je nova skupštinska većina uputila zahtjev za smjenu Vlade KS. Iako je zahtjevu 18 potpisa, već na toj sjednici mogla bi se povećati skupštinska većina na 19 ili 20 ruku.
Potpise na zahtjev za glasanje o nepovjerenju Vladi KS Marija Nenadića koju čine SDA, SBB, DF i BOSS 9. oktobra stavilo je 18 zastupnika i to: NIP (7), SDP BiH (4), Naše stranke (3), NBL-Samostalni zastupnici (3) i Aljoša Čampara koji više nije u Stranci demokratske akcije. SDA, SBB, DF i BOSS sada imaju 17 zastupnika.
Cijela procedura smjene Vlade KS mogla bi biti okončana polovinom decembra. Na sjednici Skupštine KS u srijedu bit će utvrđen datum održavanja sjednice Skupštine na kojoj će se glasati o nepovjerenju Vladi KS. Očekuje se da će ona biti zakazana za drugu polovinu novembra.
Kako Patria nezvanično saznaje, a što su i neki od zastupnika Skupštine KS potvrdili u svojim javnim istupima, još neki zastupnici iz aktuelnih vladajućih stranaka mogli bi se pridružiti novoj većini. Takav slučaj je sa Bilsenom Šahman koja je već ranije podržala neke od inicijativa i zaključaka opozicije. Poznato je da se Šahman protivila ulasku SBB-a u koaliciju sa SDA, naročito zbog političkog procesa koji je prošla zajedno sa Fahrudin Radončićem, Bakirom Dautbašićem i Zijadom Hadžijahićem. Oni su pravosnažno oslobođeni svih optužbi, ali je sam proces trajao nekoliko godina. I sam Radončić je javno optuživao SDA za montirani proces kako bi ga udaljio sa političke scene.
Prema informacijama kojima raspolaže Patria Šahman bi mogla i zvanično istupiti iz SBB-a i priključiti se SDP BiH.
Interesantno je da na zvaničnoj stranici Skupštine KS u Klubu SBB-a stoje tri imena Zvonko Marić, Bilsena Šahman i Dževad Poturak, a nema Fahrudina Pecikoze koji se u decembru 2019. godine pohvalio „povratkom kući u SBB“. Stoga je pitanje koliko još uvijek aktuelna vlast ima ruku u Skupštini KS. Na jednoj od posljednjih sjednica zaključak premijera Nenadića dobio je podršku 13 zastupnika.
Inače, nova Vlada KS na čelu sa Nenadićem imenovana je 3. marta, a vrlo brzo počeli su se pojavljivati problemi od neadekvatnog odgovora na zdravstvenu krizu i pandemiju, netransparentnih imenovanja, mijenjanja Statuta i Pravilnika kantonalnih preduzeća kako bi se imenovali podobni stranački kadrovi, zakašnjela reakcija u vezi pomoći privredi koja je pretrpjela velike gubitke tokom zabrane obavljanja djelatnosti.
Također, Vlada KS je od jula mjeseca u krnjem sastavu s obzirom da nema ministra zdravstva, a pokušaji da se imenuje kadrovi DF-a s obzirom da je bilo više prijedloga za tu poziciju, nisu urodili plodom jer je SBB poručio da neće podržati to imenovanje. U ostavci je i ministrica rada i socijalne politike Jasna Agić ali ona još uvijek obavlja dužnost ministrice. Nakon što je premijer Nenadić krajem avgusta ovlastio ministra privrede Draška Jeličića za v.d. ministra zdravstva nakon dva mjeseca i on je podnio ostavku.
Zdravstvena, socijalna i ekonomska kriza prijeti, a Vlada KS ne može odgovoriti na sve izazove. Jedna od mogućnosti koja se spominje je i formiranje ekspertske vlade.