SARAJEVO, (Patria) - Godina 2020. ostat će upamćena kao godina pandemije koronavirusa, koja je izazvala tektonske poremećaje u svim segmentima društva širom svijeta.
Od pojave virusa u Kini, svijetom se počela širiti psihoza, koju ubrzo sustiže virus za koji još nije pronađen lijek i od kojeg je stradao veliki broj stanovnika.
Zdravstveni sistem u Bosni i Hercegovini ni prije COVID-19 nije bio u stanju odgovoriti na svoj osnovni zadatak - očuvanje zdravlja građana.
Prepadanje posljedicama i izazivanje straha u masama najjače je oružje kojim se cjelokupan sistem u BiH borio sa koronovarisom.
Bez jasnih planova i djelovanja izazvali su pandemiju mentalne nestabilnosti u javnosti.
Građani, ionako sluđeni sveopćim stanjem u državi postaju još sluđeniji.
A onda su kreatori naše zbilje iskoristili smrt i smrtnost da građane disciplinuju, pritvore u četiri zida i nastave po starom neradničkom sistemu.
Statistika, odnosno fakti, ih uveliko demantuju u onom što nam s malih i velikih ekrana poručuju.
Ne, pandemija koronavirusa ne pustoši Bosnu i Hercegovinu i ne, smrtnost od COVID-a nije poput nekih bolesti koje je čovječanstvo prebolovao u historiji.
Na web stranici Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine objavljeni su podaci o smrtnosti u Bosni i Hercegovini za prva dva kvartala 2020. godine.
Čisto da podsjetimo, pandemija je u našoj zemlji počela 17. marta 2020.
Tako je, u prvih šest mjeseci ove godine ukupno umrlo 18.071 osoba.
Statistički podaci iz prethodnih godina jasno pokazuju da podaci niti su alarmantni nit treba izazivati toliku paniku.
Primjera radi, u istom periodu 2019. godine (prvih šest mjeseci) umrlo je 19.428 osoba. U prošloj godini nije bilo pandemije, ali je u istom periodu preminulo 1357 osoba više nego 2020. godine.
Usporedite li prva dva kvartala 2020. s istim periodima 2018. i 2019. godine jasno je da ovo nije najgora godina po smrtnosti.
U 2018. za prvih šest mjeseci umrlo je 18.639, dok je u istom periodu 18.798.
Dakle, broj umrlih je ponovo veći nego u 2020. godini.
Istražujete li dublje stvarne podatke doći ćete do saznanja da nas kojekavki štabovi i ustanove lažu i da nas napumpavanjem informacija dovode do ludila.
Od početka pandemije do danas u Bosni i Hercegovini umrlo je oko 1100 osoba od posljedica koronavirusa.
Činjenica je da u Bosni i Hercegovini svakih 60 minuta jedna osoba umre od srčanog udara.
Zašto nas onda zatvaraju, tjeraju da nosimo maske, zabranjuju kretanja i slično, ako više umiremo od srčanih udara nego od koronavirusa.
Je li zaštita javnog zdravlja jedini motiv našim vlastodršcima ili?