Članak

SAD razmatraju nove sankcije protiv kineskih i hongkonških dužnosnika

Visoki dužnosnici Hong Konga i Kine mogli bi se suočiti sa novim sankcijama SAD-a zbog novog zakona kojim su diskvalificirana četvorica demokratskih zakonodavaca...

Visoki dužnosnici Hong Konga i Kine mogli bi se suočiti sa sankcijama SAD-a zbog novog zakona kojim su diskvalificirana četvorica demokratskih zakonodavaca zbog 'nedostatka patriotizma', što je potaklo najavu kolektivne ostavke hongkonškog prodemokratskog tijela.  

Nova mjera koju je najviše kinesko zakonodavno tijelo usvojilo u srijedu, cilja na svakog ko podržava nezavisnost Hong Konga, krši nacionalni zakon o sigurnosti (također nametnut od strane Kine), ko odbija da prizna suverenitet Beijinga nad Hong Kongom, te traži pomoć 'stranih zemalja i stranih sila da se umiješaju u unutrašnja pitanja regije' – ili, počini 'druga djela koja ugrožavaju nacionalnu sigurnost'.

U zvaničnoj izjavi stoji da na čelu Hong Konga trebaju biti 'patriote'.

Podsjetimo, mjera je gotovo trenutačno primijenjena u praksi – četiri prominenta pro demokratska zakonodavca su diskvalificirana što ih sprečava da učestvuju na idućim izborima koji su, također bez objašnjenja, pomjereni za narednu godinu. Ova četvorka je prije diskvalifikacije obećala da će blokirati novu legislativu ukoliko osvoji većinu, što objašnjava motiv Kine da im na vrijeme oduzme tu moć.

Američki savjetnik za nacionalnu sigurnost Robert O'Brien optužio je Kinu za 'namjerno kršenje' međunarodnih sporazuma, te je zaprijetio novim sankcijama za 'sve odgovorne za gušenje sloboda u Hong Kongu'.

On je podvukao da je koncept 'jedna zemlja, dva sistema' sada puki 'smokvin list' kojim 'kineska Komunistička partija prikriva jednostranačku diktaturu u Hong Kongu'.  

Članovi američkog Komiteta za vanjske poslove pri Senatu, republikanski senator Marco Rubio, i njegov demokratski senator Jeff Merkley, izjavili su da se demokratija u Hong Kongu 'bori za zrak', te da će biti 'posljedica'.

Vlade Njemačke i Austrije također su osudile potez Kine, dok je ministrica vanjskih poslova Australije pozvala kinesko Zakonodavno vijeće da 'ostvaruje svoj mandat primarnog foruma za opće izražavanje političkih stavova'.

Osudama se pridružio i britanski sekretar za vanjske poslove Dominic Raab, koji je izjavio da uklanjanje prodemokratskih zakonodavaca predstavlja 'još jedan napad na visoki stepen autonomije i sloboda Hong Konga' prema zajedničkoj deklaraciji.

Čelnicu vlade Hong Konga, Carrie Lam, koja je poznata kao izvršiteljica kineske politike u Hong Kongu, nije uznemirila ni činjenica da ostavke podnosi još 15 zakonodavaca iz protesta prema smjeni četvorke. Ona je za medije prokomentirala: 'Više nam se i sviđa kada se zakoni uvode efikasnije – bez opozicije'.

#Svijet