(Patria) - Drugostepeno vijeće Suda BiH odbilo je žalbu Tužilaštvo BiH u predmetu protiv Osmana Mehmedagića, direktora OSA-e i rukovodioca o ovoj agenciji Muhameda Pekića. Tužilaštvo se žalilo zbog odluke Suda da odbije njihov prijedlog da se Mehmedagiću i Pekiću odrede mjere zabrane.
Protiv ovog dvojca potvrđena je optužnica zbog zloupotrebe položaja, jer su navodno koristili resurse OSA-e i svoj položaj kako bi istražili ko je podnosilac krivične prijave protiv Mehmedagića zbog čega su nezakonito oduzeli videonadzor iz Pošte na Alipašinom Polju. Tužilaštvo je tražilo da im se zabrani ulazak u OSA-u i da obavljaju dužnost do kraja krivičnog postupka, što je sada odbijeno.
To znači da Mehmedagić može normalno i pored optužnice obavljati dužnost direktora OSA-e.
No, u članu 26. Zakona o OSA BiH jasno je navedeno kako je razlog za razrješenje generalnog direktora OSA-e pokretanje krivičnog postupka zbog krivičnog djela zloupotreba položaja ili krivičnog djela odavanje tajnih podataka. Dana 4. novembra 2020. godine, odnosno kada je Sud BiH potvrdio optužnicu protiv Mehmedagića, zvanično je pokrenut krivični postupak protiv direktora OSA-e. U optužnici koju je potvrdio Sud BiH, Osman Mehmedagić sumnjiči se upravo za počinjenje krivičnih djela zloupotreba položaja i odavanje tajnih podataka. To znači da bi predsjedavajući Vijeća ministara BiH trebao od Vijeća ministara BiH zatražiti razrješenje Osmana Mehmedagića, odnosno da bi Vijeće ministara BiH trebalo usvojiti takav prijedlog s obzirom na to da je riječ o pukom poštivanju zakona. Svakako, postoji mogućnost da se ministri iz reda SDA i DF-a, Bisera Turković, Selmo Cikotić i Sifet Podžić usprotive vladavini zakona i da svojim glasovima onemoguće razrješenje Mehmedagića ukoliko Zoran Tegeltija uputi taj prijedlog. U tom slučaju odgovornost snose isključivo ministri koji budu insistirali na nepoštivanju zakona.
Zoran Tegeltija nikada nije odgovorio na pozive Novinske agencije Patria da pojasni šta će se dalje dešavati.