(Patria) - Kada u Sarajevu čujem ezane sa džamija pomiješane sa zvonjavom crkvenih zvona, a u neposrednoj blizini je i sinagoga, sjetim se i moje rodne Španije, moga grada Toleda, kazao je na početku svoga obraćanja Bosancima i Hercegovcima potpredsjednik Evropske komisije i visoki predstavnik Evropske unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Josep Borrell.
Istakao je da je ovaj pluralitet kultura koje ima Sarajevo, ali i BiH, ogromno bogatstvo i snaga, ali isto tako i "moćno oružje" u rukama onih koji žele zadržati podjele.
"Historija nas je naučila da razlike itekako mogu biti oružje. Imali smo takav slučaj i prije 30 godina kada su komšije i susjedi postali neprijatelji. Slične stvari su se dešavale i u drugim mjestima u svijetu, tako da i Sarajevo nije iznimka", dodao je Borrell.
Poručio je kako su Bosna i Hercegovina i Evropska unija "sestre blizanke", utemeljene na istim vrijednostima.
"I utemeljene smo u isto vrijeme - 1992. godine. Tada je EU postala sljedbenica evropske zajednice dok su građani BiH na referendumu izglasali svoju nezavisnost", naveo je potpredsjednik Evropske komisije.
"Politički lideri moraju preuzeti odgovornost. Nemamo lekcije za njih, ali možemo podijeliti iskustvo. Situacija je ozbiljna na više frontova i vrijeme je odlučno. Ova država je uvijek imala ažnou ulogu u historiji Evrope, stoljećima je ova zemlja bila mjesto gdje se istok i zapad susreću", poručuje Borrell..
Podsjetio je kako je Evropska unija projekat prevazilaženja tragedija prošlosti...
"Jedna od tih tragedija je počela i u ovom gradu, ali te tragedije smo uspjeli prevazići. Bili smo u stanju graditi mir i jedinstvo tamo gdje su postojale razlike", kazao je Borrell.
"Zbog toga insistiramo u pridržavanju Zapadnog Balkana Evropskoj uniji", zaključio je na kraju svoga obraćanja potpredsjednik Evropske komisije i visoki predstavnik Evropske unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Josep Borrell.