(Patria) – Evropska komesarka Ursula von der Leyen izjavila je da uprkos 'istinskom napretku' pregovora sa velikom Britanijom u pogledu trgovinskih odnosa nakon Brexita, još uvijek ne može biti sigurna da li će sporazum uopće biti potpisan.
- Tu su još uvijek tri pitanja koja čine razliku između Brexita sa sporazumom i bez sporazuma... jednaki uvjeti za obje strane, upravljanje i ribolov, navela je von der Leyen.
Ona je objasnila da je EU pokazala spremnost da pokaže 'kreativnost' tokom donošenja odluke, ali ne pod cijenu ugrožavanja jedinstvenog tržišta.
Različitosti mišljenja o tri ključna pitanja perzistiraju iako je do isteka roka ostalo svega 5 sedmica.
Neovisno o tome da li će EU i Velika Britanija postići sporazum o trgovinskim odnosima, od 1. januara nastupaju radikalne promjene u pogledu trgovinskih pravila. Povećanje troškova i poremećaj cjelokupnog aranžmana osjetit će obje strane ukoliko ne postignu dogovor.
- Ovo su dani odluka u našim pregovorima sa Velikom Britanijom, ali vam danas ne mogu reći da li će rezultirati dogovorom, priznala je komesarka von der Leyen članovima Evropskog parlamenta.
Ona je također izvijestila da je postignut napredak u oblastima sprovedbe zakona, saradnje pravosuđa, kao i društvene i sigurnosne saradnje, a spreman je i nacrt teksta koji tretira pitanja roba, usluga i transporta. Međutim, tri ključna pitanja ostaju neriješena.
- Sa vrlo malo vremena ispred nas, uradit ćemo sve što je u našoj moći da postignemo dogovor. Spremni smo biti kreativni. Ali nismo spremni ugroziti integritet našeg Jedinstvenog tržišta – glavnog štitnika evropskog prosperiteta i bogatstva, objasnila je von der Leyen.
Evropska komesarka je podvukla da će biti potrebni 'robusni mehanizmi' kako bi se tokom vremena osigurala fer konkurencija. Još uvijek postoje 'ozbiljni problemi' u pogledu sprovedbe, kao i 'značajne poteškoće' u vezi sa uvođenjem zajedničkih standarda u pogledu radne snage i socijalnih prava, okoliša, klimatskih promjena i porezne transparentnosti.
U svom obraćanju von der Leyen nije mogla zaobići pitanje sistema upravljanja za koji je naglasila da mora biti 'snažan', aludirajući na kontroverzni britanski prijedlog zakona o internom tržištu kojim se djelomično krši protokol za Sjevernu Irsku, pa time i međunarodni zakon.