SARAJEVO, (Patria) - Pozvali smo VSTV da održi hitnu sjednicu i raspravu o najnovijem ”slučaju Tegeltija” i da omogući javnosti i struci da čujemo sve argumente koje članovi Vijeća budu iznosili, kada budu odlučivali o ovom pitanju, rekla je Šeila Heljić, predsjednica Zajedničkog koordinacionog tijela Udruženja sudija i tužilaca BiH.
O zahtjevu Zajedničkog koordinacionog tijela Udruženja sudija i tužilaca BiH da se rasprava o audio-snimku stavi kao tačka dnevnog reda sjednice Visokog sudskog i tužilačkog vijeća, te da se govori o tome javno i transparentno, ako Tegeltija i Buha odbacuju optužbe za pokušaj nezakonitog zapošljavanja, Heljić, u Dnevniku 2 BHRT-a kaže kako se “mora napraviti razlika između općeg interesa koji nadilazi jedan stav pojedinca u vezi s određenim činjenicama.
“Nesporno je, moraće se provjeriti u postupku pred nadležnim organima, ne ulazeći u autentičnost snimka koji smo imali priliku vidjeti. Opet, nije fer prema građanima da stavljamo na kocku poljuljano povjerenje, pa makar se tu radilo i o članovima VSTV-a, pa i o samom predsjedniku. Upravo smo mi kao Zajedničko koordinaciono tijelo, kada smo pozvali Vijeće da održi hitnu sjednicu i raspravu o ovom pitanju, pozvali Vijeće da omogući javnosti i struci da čujemo sve argumente koje članovi Vijeća budu iznosili, kada budu odlučivali o ovom pitanju”, kaže Heljić.
Dodaje kako sudijama i tužiocima nije nimalo svejedno u kakvoj klimi rade i žive i u kakvom ozračju obnašaju društveno odgovorne funkcije u interesu građana.
“Nije moguće efektivno obavljati ni sudijsku i ni tužilačku funkciju, a da pritom nemate povjerenje naših građana i nije nam svejedno kakva je percepcija javnosti, vjeruju li građani pravosudnom sistemu”, kaže Heljić.
Podcrtava kako građani prijavljuju saznanja da je neko prekršio zakon i da su spremni sarađivati tokom cijelog postupka, prilikom čega je ključna stavka povjerenje.
“Međutim, mi to gubimo iz dana u dan, ne preduzimajući ništa u odbranu našeg kredibiliteta, mislim na nosioce pravosudnih funkcija. Naprotiv, nekako se stiče dojam da pojedinci unutar naših redova-sudijskih i tužilačkih -nekako upadljivo manifestuju suprotne tendencije, što sada postaje opasno ponašanje za društvo”, kaže Šeila Heljić.
O ulozi Zajedničkog koordinacionog tijela, Heljić kaže kako nemaju nikakav uticaj na procese, uključujući i one reformske.
Došao je trenutak kada se glas struke mora čuti i uvažiti. Stepen povjerenja u pravosuđe je na najnižem nivou , s tendencijom da se ta degradacija povjerenja i dalje nastavi”, kaže Heljić.
Dodaje kako ne mogu preuzeti odgovornost kao struka, ako kao struka ne mogu uticati na procese.