Piše: A.Čorbo-Zećo
Zvuči nevjerovatno, ali je istinito. S funkcije direktora Obavještajno sigurnosne agencije Osman Mehmedagić će ići u Sud BiH gdje mu se sudi za zloupotrebu položaja.
Prvorazredni skandal o kojem su pisali i američki najugledniji mediji. U svim zemljama, pa i manje razvijenim od BiH, Mehmedagić bi u najmanju ruku na Sud BiH išao kao suspendirani direktor, ali ne i u Bosni i Hercegovini.
Zemlji gdje se izabrani i imenovani dužnosnici najmanje bave svojim poslom, a najviše politikantstvom.
Svojim djelovanjem Mehmedagić je OSA-u pretvorio u privatnu obavještajno-istražiteljsku agenciju. Zna Bakir Izetbegović (SDA) koju je moć dobio kroz takvo djelovanje, a zna i šta će izgubiti kada se OSA konačno vrati u zakonito djelovanje.
Ali, šutnja Parlamenta, Vijeća ministara BiH, nadležne Komisije za nadzor nad radom OSA-e više nego zabrinjava.
Zajednička komisija za nadzor nad radom OSA-e bez koje nije moguće imenovati novog generalnog direktora, zamjenika direktora i glavnog inspektora OSA-e ne sastaje se mjesecima, jer HDZ kadrovi ne žele doći na sjednicu. No to ne opravdava ostatak članova da se makar pokušaju sastati.
Poznato je da direktora OSA-e imenuje Vijeće ministara Bosne i Hercegovine na prijedlog predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH Zorana Tegeltije (SNSD), a koji je prema Zakonu o OSA-i dužan, prije stavljanja imenovanja na dnevni red državne vlade, izvršiti konsultacije sa članovima Predsjedništva BiH, članovima Izvršnog odbora i članovima Zajedničke komisija oba doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine za nadzor nad radom OSA-e.
Očito je da niko ne čita zakon. Zakon o OSA-i jasno kaže da „ukoliko Sigurnosno-obavještajna komisija ima osnovane sumnje da Agencija obavlja svoje dužnosti na nezakonit način, Komisija može provesti istragu tokom koje može ispitivati zaposlene u Agenciji te imati pristup relevantnoj dokumentaciji Agencije“.
Dakle, nakon optužnice protiv Mehmedagića o zloupotrebi položaja, jer je nezakonito izuzimao snimke nadzorne kamere u BH Pošti Komisija za nadzor nad radom OSA-e bila je dužna sprovesti vlastitu istragu.
Zakon je vrlo jasan i kada je riječ o aktuelnoj situaciji.
„Generalni direktor i zamjenik generalnog direktora mogu prije isteka mandata biti razriješeni dužnosti ako to sami zatraže; ukoliko trajno izgube sposobnost za obavljanje svojih dužnosti; ukoliko ne provode odluke Vijeća ministara kojima se usmjerava rad Agencije; ukoliko ne rade u skladu sa važećim zakonima ili propisima; ukoliko ne provode mjere za nadzor nad radom Agencije; u slučaju da je protiv njih pokrenut krivični postupak zbog krivičnog djela zloupotrebe položaja ili otkrivanja državne, vojne ili službene tajne, ili ako je protiv njih izrečena pravosnažna kazna zatvora zbog počinjenog krivičnog djela koje ih čini nedostojnim obavljanja tih dužnosti“, kaže Član 25. Zakona o OSA-i.
Treba li napomenuti da je generalnom direktoru Osmanu Mehmedagiću, zamjeniku generalnog direktora Trifku Buhi i glavnom inspektoru Damiru Bevandi mandat istekao 19. novembra 2018. godine, a oni su i danas na rukovodećim pozicijama.
Međutim, priča o lažnim diplomama i istrage Tužilaštva protiv Mehmedagića prolongirale su novo imenovanje. Sve vrijeme Mehmedagić je radio nesmetano, da bi na kraju bio optužen za krivično djelo zloupotreba položaja.
Mehmedagić se 2. decembra pred Sudom BiH izjasnio da nije kriv.
U međuvremenu Zoran Tegeltija, predsjedavajući Vijeća ministara od Ministarstva sigurnosti BiH zatražio je dodatne provjere za Osmana Mehmedagića, direktora Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) BiH.
Tegeltija zbog nastale sumnje u sigurnosne smetnje a u skladu sa Zakonom o zaštiti tajnih podataka traži nove provjere. U slučaju da Mehmedagić ostane bez pristupa tajnim podacima, automatizmom ne može ostati na čelu OSA-e. Ali rezultata ovih provjere još nema. Za to vrijeme Mehmedagić je i dalje u direktorskoj poziciji.