SARAJEVO, (Patria) - Vijeće ministara BiH na sjednici 16. decembra usvojilo je Informaciju Ministarstva sigurnosti sa Planom mjera i aktivnosti za efikasno upravljanje migrantskom krizom u Bosni i Hercegovini od 14. 12. 2020. godine. Za realizaciju Plana mjera i aktivnosti za efikasno upravljanje migrantskom krizom u BiH je potrebno 215.253.700 KM, od čega je iz budžeta institucija BiH potrebno izdvojiti dva miliona KM, a putem donacija 189.838.900 KM, te koristeći budžet i donacije, potrebno je osigurati 23.414.800 KM.
No, ministar sigurnosti BiH Selmo Cikotić za sutrašnju sjednicu Vijeća ministara BiH pripremio je prijedlog Odluke o izdvajanju pet miliona maraka za upravljanje migrantskom krizom u Bosni i Hercegovini. Novac bi se trebao izdvojiti iz budžetske rezerve i međunarodnih obaveza za 2020. godinu.
Novac bi se utrošio za nabavku kontejnera za smještaj, pripremne radove, dizel agregate, nabavku šatora s mašinom za zagrijavanje, krevetima na sprat, u ukupnom iznosu od 4.700.000 KM, dok bi 300.000 KM bilo utrošeno za posteljinu, deke, te drugi materijal.
Iako je Cikotić najavljivao efikasniji Plan mjera kojim je planirana bolja saradnja i koordinacija svih institucija i sigurnosnih agencija u skladu sa njihovim nadležnostima na planu zaštite granice BiH u praksi taj plan i ne funkcioniše. Planom se predviđa bolja koordinacija svih institucija u BiH nadležnih za pitanja stranaca koji su nezakonito ušli u BiH, kako bi se izmjestili izvan naseljenih i urbanih mjesta u za to posebno izgrađene objekte.
No, upravo tu je nastao problem. Cikotić je predložio, a Vijeće ministara BiH usvojilo Odluku o uspostavljanju privremenog prihvatnog centra za smještaj migranata „Lipa“, na području Bihaća, koji će biti montažni objekat kontejnerskog tipa i kapaciteta 1.500 osoba. U međuvremenu je migrante trebalo premjestiti u kamp Bira dok se ne završi opremanje Lipe. No, lokalne vlasti kao ni građani ne pristaju da se hiljade migranata smjeste u Biru koji je u centru grada. Kamp Lipa je 25 km od Bihaća i izvan je urbanog područja.
I dok još uvijek traje agonija migranata koji borave u neuslovnoj Lipi u šatorima bez struje, grijanja, jednim obrokom dnevnom, postavlja se pitanje zašto usvojeni plan nije zaživio u praksi.
„Dva nova prioriteta odnose se na podršku lokalnim zajednicama u kojima su uspostavljeni privremeni prihvatni centri, ali i na jačanje kapaciteta Koordinacionog tijela za pitanja migracija u BiH, odnosno Operativnog štaba za pitanja migracija u BiH“, navodi se u planu.
Proteklih dana vidimo potpuno suprotnu sliku gdje pljušte optužbe ministra sigurnosti na račun premijera Unsko-sanskog kantona Mustafe Ružnića i gradonačelnika Bihaća Šuhreta Fazlića i obrnuto.
Međunarodne organizacije pozvane su da se još aktivnije uključe u realizaciju planiranih aktivnosti i obezbjeđenje potrebnih finansijskih sredstava za realizaciju ovog plana, a institucije BiH da, u skladu sa svojim nadležnostima, poduzmu potrebne aktivnosti, kako bi se što više planiranih mjera realiziralo putem donatorskih sredstava.
Za sada donatorska sredstva su blokirana s obzirom da se najveći dio sredstava Evropske unije za pomoć BiH za rješavanje migrantske krize transferira posredstvom Međunarodne organizacije za migracije koja se povukla iz kampa Lipa i traži od vlasti BiH da pronađu adekvatno rješenje za smještaj migranata.
U odluci od 21. decembra koju je usvojilo Vijeće ministara BiH navodi se da će se „za uspostavljanje privremenog prihvatnog centra za smještaj migranata na lokaciji „Lipa“ koristiti sredstva obezbijeđena posredstvom donacija.
Šatorski kamp „Lipa“, kapaciteta 1000 osoba, otvoren je 21. 4. 2020. godine, a namijenjen je za smještaj muškaraca. U kampu su 1. 12. 2020. godine boravile 1.272 osobe.