(Patria) - Predstavnički dom Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine prihvatio je na sjednici Prijedlog federalnog budžeta za 2021. godinu.
Da bi stupio na snagu, potrebno je da ovaj akt odobri u istom tekstu i Dom naroda čija je sjednica sazvana za sutra. Ako se to desi, Federacija će pravovremeno dobiti budžet za narednu godinu.
Ukupni predloženi budžetski iznos je 5.481.251.899 KM, što je za 27,7 miliona KM manje od ovogodišnjeg budžeta, odnosno rebalansa izvršenog u aprilu.
Premijer Federacije BiH Fadil Novalić predstavio je Budžet za 2021. godinu, napominjući u uvodu da je pandemije širom svijeta izazvala poremećaje.
“Ova kriza je došla izvan ekonomskih faktora, iz zdravstvenog sektora. Od finansijskog sektora se u ovoj krizi očekuje da osigura nastavak likvidnosti. Aktuelna kriza nastala je kao direktni šok na strani ponude i potražnje. Manja potražnja, što zbog lockdowna što zbog štednje novca, rezultira smanjenjem potrebe za radom, što rezultira smanjenje broja radnih mjesta i isplaćenih plaća, a to rezultira smanjenjem potrošnje”, ističe Novalić.
Novalić je kroz dijagrame i prezentaciju objasnio postupke, odluke i mjere koje je Vlada FBiH donosila od početka pandemije, te posljedicama na budžet.
Pojasnio je i kako je funkcionisao “korona” zakon, uz napomenu da su indirektni porezi najviše pali, a da se od tih indirektnih poreza najviše finansiraju kanotni.
“Naš realni sektor revnosno je čuvao radna mjesta i uplaćivao poreze. Iz rezultata koje smo ostvarili izvlačimo mjere koje je potrebno učiniti ovim budžetim da bismo stabilizirali stanje. Od toga dvije posebno, a to su GDP i radna mjesta”, poručio je Novalić.
Kako je rekao, budžet FBiH za ovu godinu iznosi 5.481.251.699 KM i manji je za oko 27,7 miliona KM u odnosu na iznos predviđen rebalansom za 2020., a u odnosu na budžet 2020. Godine veći je za gotovo 500 miliona KM.
Alma Kratina, predsjednica Kluba DF u toku rasprave kazala je da u budžetu nema značajnije podrške pandemijom pogođenim kulturi i sportu.
“Može se reći da bi se ovo moglo odnositi i na NVO koje su van budžeta, a koje su van budžetskog sistema. Prije svega one u segmentu soicijalne zaštite”, istakla je Kratina.
Predsjednik Kluba SDP-a Damir Mašić kazao je da su nezadovoljni što procedura usvajanja budžeta nije usvojena.
“Mi u SDP smatramo da nije dobro što budžet nismo imali u nacrtu. Nismo išli megalomanskim zahtjevima u amandmanu. Predlažemo amandman s ciljem osiguravanja srestava za institucije nauke i kulture od značaja za BiH, kojim se predviđeni iznos povećava za 200 hiljada KM”, istakao je Mašić.
Pojasnio je da je prethodni saziv u mandatu 2010 - 2014, uveo praksu pomoći za sedam institucija kulture i ANU BiH.
“Evidentno je da proteklih godina izvorno predviđena sredstva bivaju smnanjena. Prvobitno je to bilo 1,1 milion KM, potom milion, pa 950 hiljada, a ove godine 800.000 KM. Ovaj iznos dovodi u ptanje funkcionisanje institucija kulture od značaja”, poručio je Mašić.
Dodao je da se godinama država odnosi maćehinski.
Prije nego se obratila, Sabina Ćudić, predsjednica Naše stranke prekrila je reklamu hotela u kojem se održava sjednica, kako ne bi učestvovala u reklamiranju.
“Postavit ću tri pitanja i naše viđenje odgovora, ko predlaže ovaj budžet, na koji način se usvaja i sadržaj budžet”, istakla je Ćudić.
Podsjetila je i na afere oko ove vlade i Zavoda Pazarić.
“Ovaj budžet se donosi nezakonito. Upoznati ste da se nacrt budžeta šalje u ovaj dom, a to godinama već nije tako. Premijer kaže da je ovo oprezan budžet, a plate i naknade zaposlenih su rasli u proteklim godinama. Samo povećavanje ovih stavki znači da zapošljavanja nisu bila predviđena u 2020. godini. Predviđaju se zapošljavaja u Ministarstvu finansija, Ministarstvu rudarstva, energije, industrije, Agenciji za zapošljavanje… Tu je i nabavka opreme i kancelarijskog materijala. Predviđeno je i 140.000 KM za nabavku automobila za ovaj dom”, poručila je Ćudić.
Mirsad Čamdžić kazao je da je Naša stranka predložila 30 amandmana.