SARAJEVO, (Patria) - Federacija Bosne i Hercegovine i ove godine planirala je budžetska sredstva za liječenje povratnika u FBiH koji žive u manjem bh. entitetu Republika Srpska.
Za 2021. godinu se, za ovaj program, planiraju sredstva namjenskog tranfera iz Budžeta Federacije BiH u iznosu od 2.000.000 KM, a kako je planirano Budžetskim zahtjevom za ovu godinu.
Zdravstvene usluge će se plaćati zdravstvenim ustanovama u kojima se pacijenti povratnici budu liječili saglasno cjenovniku zdravstvenih usluga koje se finansiraju sredstvima federalnog fonda solidarnosti i tarifi zdravstvenih usluga Federacije BiH.
Upućivanje pacijenata na liječenje će se provoditi saglasno Uputstvu o načinu ostvarivanja bolničke zdravstvene zaštite u zdravstvenim ustanovama u Federaciji BiH povratnika iz Federacije BiH u općine RS.
Sredstva za liječenje u inostranstvu
Često smo u prilici susresti se s pozivima da pomognemo u liječenju naših sugrađana u inostranstvu. Rijetki znaju da su za liječenje van BiH imaju osigurana sredstva na nivou FBiH.
Ove godine u zdravstvenim ustanovama za liječenje u inostranstvu planirano je 12.000.000 KM.
Sredstvima federalnog fonda solidarnosti u 2021. godini finansiraće se troškovi liječenja u zdravstvenim ustanovama u inostranstvu pacijentima sa oboljenjima i stanjima, odnosno povredama, koja se ne mogu uspješno liječiti u zdravstvenim ustanovama u Federaciji BiH, a koja su definirana Pravilnikom o uslovima i postupku upućivanja osiguranih lica na liječenje u inostranstvo.
Upućivanje pacijenata na liječenje u inostranstvo će se vršiti na osnovu izdatih saglasnosti od strane nadležne komisije i to u zdravstvene ustanove u inostranstvu sa kojima Federalni zavod osiguranja i reosiguranja ima zaključene ugovore, odnosno u zdravstvene ustanove država sa kojima Bosna i Hercegovina ima zaključene medudržavne ugovore o socijalnom osiguranju koji predvidaju mogućnost upućivanja osiguranika jedne države na liječenje u drugu državu ugovornicu.
Pravilnikom o uslovima i postupku upućivanja osiguranih lica na liječenje u inostranstvo definirana su oboljenja, odnosno, stanja i povrede koje se ne mogu sa uspjehom liječiti u zdravstvenim ustanovama na teritoriji Federacije BIH i to:
urodene srčane mane kod djece koje se mogu liječiti operativnim putem;
oboljenja iz oblasti dječije onkologije;
neurokirurška oboljenja djece i odraslih koja se mogu uspješno liječiti neurohirurškom operacijom gama, sajber i tubin nožem;
embolizacija, stentiranje i koilovanje krvnih sudova;
tumori oka kod djece i odraslih,
ekstenzivne opekotine preko 60% površine;
oboljenje jetre, bubrega, pankreasa, srca, rožnice kod djece i odraslih koja se mogu uspješno iječiti transplantacijom;
oboljenja kod odraslih koja zahtjeva transplantaciju koštane srži;
elektrofiziološka ispitivanja kompleksnih aritmija sa eventualnom radiofrekventnom ablacijom;ugradnja cirkulatorne pumpe;
oboljenja kod djece izuzetno rijetkih patologija, odnosno oboljenja sa niskom incidencom (jedan na milion stanovnika), ukoliko se radi o jedinom oboljenju, odnosno ukoliko bi liječenje u inostranstvu dovelo do potpunog izlječenja
osteosarkom kod djece koji se može liječiti operativnim putemPravo na liječenje u inostranstvu se može ostvariti samo pod uslovom da su ispunjeni svi propisani uslovi iz navedenog Pravilnika.
Sredstvima namjenjenim za liječenje u inostranstvu će se finansirati i pružanje zdravstvenih usluga za liječenje oboljenja sadržanih u ovom program u zdravstvenim ustanovama u Federaciji BiH u slučajevima kada se te usluge pružaju uz angažman stranih stručnjaka, saglasno članu 29. Pravilnika o uslovima i postupku upućivanja osiguranih lica na liječenje u inostranstvo.
Uslov da ova sredstva postanu operativna je usvajanje Finansijskog plana Zavoda za osiguranje i reosiguranje FBiH.
.