(Patria) - Situacija sa ilegalnim migrantima na području Unsko-sanskog kantona još uvijek nije u potpunosti stavljena pod kontrolu. Trenutno se radi na ospobljavanju privremenog prihvatnog kampa Lipa koji bi trebao imati kapacitet od 1.500 mjesta. Niko ne zna tačan broj migranata koji borave na području Unsko-sanskog kantona po šumama, napuštenim objektima ili privatnom smještaju. Jedno takvo malo naselje u šumi već postoji u Velikoj Kladuši.
U Službenom listu BiH 12. januara 2021. godine je objavljena odluka Vijeća ministara BiH o uspostavljanju prihvatnog centra za smještaj migranata na lokaciji "Lipa".
„Zadužuje se Ministarstvo sigurnosti Bosne i Hercegovine da u saradnji sa: Gradom Bihaćom, Vladom Unsko-sanskog kantona, Službom za poslove sa strancima, Međunarodnom organizacijom za imigracije i drugim nadležnim institucijama, agencijama i organizacijama, definiše i potpiše memorandum o saradnji kojim se uređuje način saradnje i pružanja međusobne pomoći u cilju uspostave privremenog prihvatnog centra za smještaj migranata na lokaciji "Lipa"“, navodi se u odluci Memorandum još uvijek nije potpisan.
Kako je predviđeno za uspostavu privremenog prihvatnog centra za smještaj migranata na lokaciji "Lipa" koristit će se sredstva koja se obezbijede posredstvom donacija.
Početkom januara pripadnici OS BiH su uz saglasnost Predsjedništva BiH postavili svoje šatore za smještaj migranata. Do danas nije bilo druge odluke o angažiranju OS BiH kada je riječ o prihvatnom centru Lipa.
Operativna grupa za koordiniranje aktivnosti i nadzora nad migrantskom krizom na području USK-a jučer je donijela niz zaključaka u vezi migrantske krize, smještaja migranata ali i zaštite i njih i građana USK. Zahtijevaju da se uspostavi jaka državna koordinacija i ravnomjeran raspored kampova za prihvat migranata na teritoriji BiH kako bi se smanjio pritisak na zapadni dio BiH, odnosno Unsko-sanski kanton.
„Operativna grupa za koordiniranje aktivnosti i nadzora nad migrantskom krizom na području USK, traži da nadležne institucije proaktivno poduzimaju korake zaštite pozicije BiH u dugoročnom kontekstu dešavanja u institucijama Evropske unije, konkretno polazeći od politike migracija. Ukazujemo na nužnost dugoročnog, analitičkog razmišljanja i pristupa problematici migracija u BiH, kao zemlji na granici Evropske unije, posebno u okviru definisanja novog Pakta o azilu i migracijama Evropske komisije koji u fokus stavlja vraćanje ilegalnih migranata i njihovog zadržavanja na vanjskim granicama EU“, navodi se u zaključcima.
Dalje traže da se hitno pokrene procedura izmjene Odluke o određivanju privremenih prihvatnih centara za smještaj migranata koju je donijelo Vijeće ministara BiH, u dijelu koji se odnosi na prihvatne centare „Bira“ i „Miral“ na način da se predložena izmjena stavi van snage, odnosno da se ukine karakter privremenog prihvatnog centra za smještaj migranata na lokacijama bivše tvornice „Bira“ u Bihaću i bivše tvornice „Miral“ u Velikoj Kladuši.
„Tražimo od Vijeća ministara Bosne i Hercegovine da putem Ministarstva sigurnosti Bosne i Hercegovine hitno započnu aktivnosti koje su neophodne a odnose se na postavljanje kontejnera za smještaj migranata i to na način da se dislociraju kontejneri iz bivše tvornice „Bira“ na proglašenu lokaciju prihvatnog centra „Lipa“, kako bi se migrantima djelomično olakšao boravak u zimskom periodu kad se temperature spuštaju ispod nule.“
„Traži se od Granične policije i Službe za poslove sa strancima da vode evidenciju prisustva međunarodnih organizacija i njihovih kadrova (uposlenika) koji borave na teritoriji Unsko-sanskog kantona u skladu sa zakonskim i podzakonskim aktima koji tretiraju boravak stranaca. Traži se od nadležnih institucija da vrše kontrolu novca koji se koristi za pomoć migrantima i način utroška sredstava u skladu sa važećim poreznim propisima.“
Operativna grupa grupe za koordiniranje aktivnosti i nadzora nad migrantskom krizom na području USK zahtijeva da nadležne službe hitno izmjeste maloljetne migrante iz neuslovnog kampa Miral u Velikoj Kladuši u raspoložive kapacitete kampa Duje radi zaštite prava djece bez pratnje i u njihovom najboljem interesu.
Prioritet u borbi protiv ilegalnih migracija je određivanje kvota za prihvat ilegalnih migranata u BiH u skladu sa raspoloživim smještajnim kapacitetima.
„Operativna grupa grupe za koordiniranje aktivnosti i nadzora nad migrantskom krizom na području USK traži da se jasno utvrde kvote prihvate ilegalnih migranata za svaki federalni kanton i cijeli teritorij BiH s tim da je kvota za USK, sukladno raspoloživom smještajnom kapacitetu: 1.500 osoba u kampu Lipa i po 500 osoba u kampovima za prihvat ranjivih kategorija Sedra u Cazinu i Borići u Bihaću. Vlasti USK neće dozvoliti prekomjerni prihvat, te traže od Službe za poslove sa strancima da preuzmu i relociraju sve osobe koje se zateknu na području USK van zvaničnih centara za prihvat. U suprotnom će vlasti USK morati poduzeti mjere odvraćanja prekomjernog priliva ilegalnih migranata na područje USK“, naveli su u zaključcima.