SARAJEVO, (Patria) - U pojedinim dijelovima svijeta počela je masovna vakcinacija protiv Covid-19, ali mnoge zemlje srednjeg ili niskog dohotka, koje nemaju dovoljno mogućnosti za potpisivanje predugovora o kupovini s proizvođačima vakcina, dozama možda neće moći pristupiti ni do proljeća.
U okviru mehanizma Covax, koji je Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) pokrenula kako bi nerazvijene i zemlje u tranziciji imale jednak pristup vakcinama, podjela oko dvije milijarde doza koje bi u 2021. trebalo da budu dostavljene za 92 zemlje, mogla bi da počne najranije krajem marta.
Vakcinacija je već počela u zemljama visokog ili srednjeg dohotka, ali ne i u zemljama, članicama Covaxa.
Ranije je generalni direktor SZO Tedros Adhanom Gebrejesus upozorio na nejednakosti u pristupu vakcini.
Ističući kako je razvoj efikasnih i sigurnih vakcina protiv koronavirusa bio veliki uspjeh ostvaren za manje od godine od kako je epidemija proglašena, Gebrejesus je kazao da se svijet trenutno nalazi pred velikim izazovom da spriječi da vakcina postane novi zid nejednakosti među bogatim i siromašnim, već da te vakcine učini nadom za sve ljude i države podjednako.
Podsjetio je da je dosad u 49 razvijenih zemalja ljudima dato više od 39 miliona doza vakcine, dok je s druge strane jednoj nerazvijenoj zemlji dato 25 doza.
”Moram otvoreno reći, svijet je na rubu katastrofalnog moralnog neuspjeha. Ceh tog neuspjeha će se platiti životima ljudi u najsiromašnijim zemljama svijeta”, rekao je on.
Dodao je da ove nejednakosti proizilaze iz bilateralnih sporazuma koje su bogate zemlje postigle s proizvođačima vakcina. Naveo je i kako su u 2020 postignuta 44 bilateralna sporazuma s razvijenim zemljama, a ove godine najmanje 12.
Gebrejesus je naveo da davanje prednosti bilateralnim sporazumima ugrožava Covax čiji je cilj jednak pristup vakcinama.