Članak

KRŠENJE ZAKONA Roditeljima koji žele da im djeca pohađaju online nastavu traže ljekarska uvjerenja!

Prema Zakonu ne smiju se tražiti zdravstveni podaci, u ovom slučaju ljekarska uvjerenja

(Patria) - Početak nastave u drugom polugodištu školske 2020/2021. godine za period od 01.02.2021. godine do 05.02.2021. godine, odvijat će se po istom modelu koji je bio na snazi do dana 31.12.2020. godine, tj. prema Uputstvu o organizaciji i realizaciji odgojno-obrazovnog rada u osnovnim i srednjim školama na području Kantona Sarajevo u školskoj 2020/2021. godini broj: 11-34-31987-8/20 od 22.10.2020. godine ostaje na snazi do 05.02.2021. godine.

Dakle, u prvoj sedmici odvijanja nastave, učenici osnovnih škola prvog, drugog, trećeg, četvrtog i dijelom peti razred, nastavu će pohađati po kombiniranom modelu, dok će učenici od šestog do devetog razreda nastavu pohađati online. Učenici srednjih škola od prvog do četvrtog razreda nastavu također pohađaju po online modelu u periodu od 01.02.2021. do 08.02.2021. godine.
I ovoga puta roditeljima je ostavljena mogućnost da djeca pohađaju isključivo online model praćenja nastave ili da eventualno traže da dijete ide konstantno u školu.

Tako je bilo i ranije, prije dolaska ministrica predškolskog, osnovnog i srednjeg obrazovanja u Kantonu Sarajevo Naida Hote-Muminović. Ali u novom Uputstvu stavljena je odredba koja je već izazvala nezadovoljstva roditelja i pokrenula rasprave.

„Roditelji učenika koji su izjavili da žele da njihova djeca pohađaju isključivo online model nastave zadržavaju to pravo te uz izjavu moraju dostaviti ljekarsko opravdanje kojim će se obrazložiti razlog odsustva učenika sa nastave“, navedeno je u Uputstvu o organizaciji i realizaciji odgojno-obrazovnog rada u osnovnim i srednjim školama u KS izrađenog 25. januara.
Rasprave ide u smjeru kršenja Zakona o zaštiti ličnih podataka.

Zakonom su propisane posebne kategorije podataka koje podrazumijevaju sve lične podatke koji otkrivaju: rasno porijeklo, nacionalno ili etničko porijeklo, političko mišljenje ili stranačku pripadnost, ili članstvo u sindikatima, religiozno, filozofsko ili drugo uvjerenje, zdravstveno stanje, genetski kod i seksualni život. Dakle, roditelji su zakonom zaštićeni i njihovo zdravstveno stanje ne bi se smjelo dostavljati direktorima škola ili razrednim starješinama. Prema Zakonu ne smiju se tražiti zdravstveni podaci, u ovom slučaju ljekarska uvjerenja, jer je obrada takvih podataka zabranjena.

#BiH