SARAJEVO, (Patria) – JU „Gerontološki centar“ Sarajevo nema dovoljno medicinskog kadra koji je zakonom propisan već rade sa minimalnim brojem medicinskih radnika koji skrbe o 309 korisnika centra. Osim problema sa medicinskim kadrom što se odražava i na funkcionisanje Gerontološkog centra, u pismu koje su Patriji poslali uposlenici, navodi se niz drugih poteškoća u radu centra.
Uposlenici tvrde da je direktorica Melisa Alibašić-Hadžić ugrozila funkcionisanje cijele ustanove, a da ne radi ni Prihvatilište koje centru donosi prihod. Neke od navoda smo željeli provjeriti i sa Alibašić-Hadžić koja je kazala da je upravo u toku inspekcijski nadzor, a koji se odnosi na medicinski kadar.
„Gerontološki centar je u deficitu sa medicinskim kadrom i imamo minimalan broj iako je 100 medicinskih radnika zakonom propisano. Mi zakon ne ispunjavamo, nismo na budžetu i mi smo samofinansirajuća institucija, a imamo dio sa Budžeta. Na granici smo sa kadrom, imamo minimalan broj kadra. I ovo što imamo je 50 posto invalidnih radnika druge kategorije“, kazala je direktorica u izjavi za Patriju.
Dodaje da od 309 korisnika skoro da nema zdravih. U pismu uposlenici navode da se korisnici vode u Dom zdravlja kako bi im se dale injekcione terapije. Direktorica tvrdi da to nije tačno, ali da imaju ugovor sa Domom zdravlja i da ljekari dolaze dva puta sedmično. U pismu se navodi podatak da je od Covida preminulo 30 korisnika i da se u zapuštenom stanju dovode u bolnice.
Direktorica je za Patriju potvrdila da je 20 korisnika preminulo na KCUS-u od Covida i dvoje u Gerontološkom centru.
„Posljednjih deset dana smo korona free i nemamo nijednog zaraženog“, kazala je ona.
Tvrdnja uposlenika koji su uputili pismo je da ne radi Prihvatilište, ali Alibašić-Hadžić navodi da je jutros bilo devet korisnika i da ta usluga nije ukinuta.
Iako je godinama ranije postojala lista čekanja za smještaj u ovu ustanovu, sada nema te liste što je potvrdila i Alibašić-Hadžić.
„Smještajni kapaciteti se prazne, broj korisnika usluga na smještaju je u stalnom padu, nema novih prijema jer ljudi ne žele smještaj u diskreditovanu ustanovu. Od prebukiranog kapaciteta od 340-345 korisnika u posljednjih 15 godina, kada se na smještaj čekalo i po godinu dana i liste čekanja na kojoj se kontinuirano nalazilo po 70-80 starih osoba, broj korisnika je u stalnom padu“, navodi se u pismu.
Dalje tvrde da će Gerontološki centar nakon 12 godina izgubiti certifikat standarda kvaliteta ISO 9001:2015. I ovo smo provjerili sa direktoricom. Kaže da neće izgubiti taj certifikat iako on zakonom nije predviđen za Gerontološki centar, a uloženo je 50.000 KM.
„Nikada se nije radilo na HACCP certifikatu koji je zakonom predviđen, i sad smo poduzeli aktivnosti za dobivanje HCCP certifikata“, kaže direktorica.
U posjeti Gerontološkom centru početkom ovog mjeseca zajedno sa ministricom rada i socijalne politike Ivanom Prvulovićem bila je zastupnica NIP-a i dopredsjedavajuća Skupštine KS Danijela Kristić. Iako smo joj iznijeli navode iz pisma, njen utisak je bio drugačiji.
„Znam da je bio problem sa izolatorijem, jer nisu imali ni prostor ni svoj kadar ni doktora koji bi se bavio tim pacijentima. Oni su ipak napravili jedan paviljon. I direktorica je sama rekla u medijskim istupima da nisu spremni za izolatorij i da nema ko skrbiti za te pacijente“, kazala je Kristić.
Dodaje da su tokom posjete nasumično obilazili korisnike, a neki su bili i pacijenti koji su prebolovali kovid i svi su imali riječi hvale.
„Jedini problem je što zbog ove situacije sa pandemijom ne mogu izaći vani“, kaže Kristić.
Na kraju pisma uposlenici se pitaju da li je krajnji cilj uspostaviti javno-privatno partnerstvo u Gerontološkom centru i da li je već „nekome zapeo za oko“.