Članak

SAD i Njemačka približavaju stavove oko Sjevernog toka: Otvorena vrata za imenovanje Schmidta?

Njemačka je kandidirala Kristijana Šmita (Christian Schmidt) za visokog predstavnika, diplomatu i političara sa dobrim vezama sa Rusijom.

(Patrai) - Sjedinjene Američke Države spremne su ući u pregovore sa Njemačkom i ublažiti svoje protivljenje izgradnji gasovoda Sjeverni tok 2, piše njemački list Handesblatt, pozivajući se na izvore bliske administraciji novog američkog predsjednika Džoa Bajdena (Joe Biden). Približavanje stavova SAD i Njemačke, kako saznajemo, na ovom pitanju moglo bi riješiti i pitanje imenovanja novog visokog predstavnika u BiH, prenosi Patria.

Njemačka je kandidirala Kristijana Šmita (Christian Schmidt) za visokog predstavnika, diplomatu i političara sa dobrim vezama sa Rusijom. No, ukoliko doista dođe do ublažavanja odnosa SAD i Njemačke u vezi sa Sjevernim tokom 2 to bi moglo otvoriti vrata za imenovanje novog visokog predstavnika. 

-    Washington je gorljivi protivnik Sjevernog toka 2 od kojeg Njemačka očekuje ekonomske koristi. Međutim, nova američka administracija nagovijestila je da bi mogla biti voljna razgovarati o ukidanju svojih sankcija, izvijestio je Handelsblatt pozivajući se na američkog dužnosnika uključenog u razgovore. Izvještaj dolazi nakon što je američka tajnica za tisak Jen Psaki izjavila krajem januara da će administracija Bidena razmotriti sankcije koje je uvela njegova prethodnica, navodi istraživačka internet stranica “IntelliNews”

Radovi na izgradnji novog plinovoda sa gas iz Rusije zaustavljeni su u decembru 2019. godine, nakon što su SAD uvele prve sankcije. Rusija je odgovorila raspoređivanjem vlastitih brodova za polaganje cijevi, koji su započeli s radovima u njemačkim vodama potkraj prošle godine.

Očekivalo se da će Washington proširiti svoj režim sankcija u bliskoj budućnosti, navodi “IntelliNews” nakon usvajanja zakona od strane oba doma američkog Kongresa. Preostalo je dovršiti tek manje od 5% plinovoda, a njemačka podrška projektu nije se pokolebala, usprkos pojačanom američkom pritisku i međunarodnom bijesu zbog moskovskog tretmana oporbenog čelnika Alekseja Navaljnog i njegovih pristaša. 

-    Iako je bivši američki predsjednik Donald Trump izbjegavao kritiku Rusije, izrazio je snažno protivljenje Sjevernom toku 2. Umjesto pozivanja na politička razmatranja, Trump nije krio činjenicu da mu je glavna briga bila konkurencija koju je ruski plinovod predstavljao američkom LNG-u. Njegov nasljednik Joe Biden također je rekao da je Nord Stream 2 "loša ideja" za Europu. No, Biden će vjerojatno dati prednost poboljšanju veza sa saveznicima iz SAD-a nad zaštitom udjela zemlje na globalnom tržištu plina, s obzirom na njegovu zelenu agendu – naveli su. 

Prije ublažavanja sankcija, Sjedinjene Države zauzvrat žele određene stvari, prema Handelsblattu. Navodno se traži jamstvo da će se zadržati protok ruskog plina preko Ukrajine i da SAD imaju mehanizam za isključivanje Sjevernog toka 2 ako ukrajinska opskrba posustane.

#Svijet