Članak

Obilježena 27. godišnjica stradanja građana Sarajeva u masakru na Markalama

Nakon sjednice učesnici komemoracije su položili cvijeće na spomen obilježje na pijaci Markale.

SARAJEVO, (Patria) - Dvadeset sedma godišnjica stradanja 68 građana Sarajeva u masakru 5. februara 1994. godine obilježena je danas komemoracijom u Narodnom pozorištu Sarajevo i polaganjem cvijeća i odavanjem počasti članova porodica, preživjelih, delegacija sa svih nivoa vlasti.

Organizatori komemoracije su bili Skupština Kantona Sarajevo, Gradsko vijeće Sarajeva i općinska vijeća sa područja KS.

"Danas smo ovdje okupljeni sa istim ciljem, ne dozvoliti da veo zaborava prekrije nedužne žrtve Sarajeva i počinjene zločine agresora. Sarajevo će se danas sjetiti svih onih koji su dali život za slobodu i domovinu", rekao je u obraćanju Elvedin Okerić, predsjedavajući Skupštine Kantona Sarajevo.

Podsjetio je da je na današnji dan prije 27 godina počinjen stravičan zločin na pijaci Markale.

"Kada je ubijeno 68, a ranjeno 142 naših sugrađana. Najveći masakr građana Sarajeva u proteklom ratu je odabran kao simbol i obilježavamo ga kao dan sjećanja na sve nevine građane Sarajeva ubijene tokom opsade Sarajeva. Peti februar 1994. godine je tokom opsade 1992-1995. bio skoro svakog dana jer je stradalo više od 11.000 građana Sarajeva", kazao je Okerić.

Nekadašnji član Predsjedništva RBiH Mirko Pejanović se prisjetio stradanja i ponosa Sarajlija, agresije i odbrane bh. prijestolnice i BiH.

"Današnja komemorativna sjednica je čin iskazivanja saosjećanja sa žrtvama koje je Sarajevo imalo tokom opsade. Velikosrpski državni plan je imao zamisao da se uništi država BiH i izvrši njena etnička podjela. Na čelu tog plana bio je Slobodan Milošević. Taj projekat je donio nasilan progon i masovno stradanje bošnjačkog naroda, posebno u istočnoj Bosni i Bosanskoj krajini", rekao je Pejanović.

Kako je kazao, ratni cilj da se etnički podijeli i uništi država BiH, doveo je do paklenog poduhvata da se višegodišnjom opsadom i granatiranjem Sarajeva i masovnim ubistvima njegovih građana, onemogući otpor patriotskih i demokratskih snaga, onemogući odbrana cjelovite i međunarodno priznate države BiH.

Nakon sjednice učesnici komemoracije su položili cvijeće na spomen obilježje na pijaci Markale.

Obilježavanju je prisustvovao član Predsjedništva BiH Željko Komšić.

"Tragedija i zlo. Nama Sarajlijama i Sarajkama je ostalo da čuvamo istinu i da gradimo neko bolje Sarajevo. Što se više sjećamo onih koji su stradali, to ćemo imati bolje Sarajevo - rekao je Željko Komšić, član Predsjedništva BiH.

Na pitanje novinarke da prokomentariše vijest iz Crne Gore gdje bi se jedna ulica trebala zvati po ratnom zločincu Ratku Mladiću, odgovorio je da zlo nije umrlo.

"Kad mislite da je kraj, ispostavi se da nije. Vjerovatno, to je sudbina mnogih generacija, kad je sve izgledalo optimistično, kad smo se nadali da će se barem ispravno postupati prema ratnim zločincima, to se nije dogodilo. U taj kontekst možemo staviti i odlikovanje ratnih zločinaca", odgovorio je Komšić.

Prvi od dva masakra na pijaci Markale, u samom centru Sarajeva, dogodio se 5. februara 1994. godine između 12:10 i 12:20 sati, kada je sa agresorskih položaja koji su se nalazili na području Mrkovića ispaljena minobacačka granata kalibra 120 mm pala na prepunu pijacu, od koje je smrtno stradalo 68 građana, dok ih je 142 teže i lakše ranjeno.

#BiH