Piše: Ernad Metaj
Objava doktora Dragana Stevanovića na društvenim o mladiću sa teškom upalom pluća kojem je život spašen lijekom koji je sam kupio izazvala je veliko interesovanje. U razgovoru za Patriju dr Stevanović kaže da bi se trebalo krenuti u pravcu donošenja odluka kojima bi se građanima za kliničko liječenje besplatno osigurali lijekovi Remdesivir i Tocilizumab.
- Takav pritisak treba doći i iz bolnica, ali mi u pojedinim imamo neke pametnice koje čak i zabranjuju korištenje tih lijekova i kada ih građani nabave. Naravno da je mnogo toga oko korone i dalje nejasno, pa i učinkovitost i nuspojave lijekova, ali u praksi su se ovi lijekovi, a posebno Remdesivir pokazali učinkovitim i naša bi obaveza trebala biti da učinimo sve kako bi smanjili smrtnost pacijenata od korone, rekao nam je Stevanović.
Iz nekoliko bolnica smo dobili potvrdu riječi doktora Stevanovića, ali dostupnost ovih lijekova zavisi od hrabrosti rukovodilaca zdravstvenih ustanova i snalažljivosti i finansijskih mogućnosti pacijenata.
- Trebalo bi nabaviti te lijekove za bolnice, naša iskustva su odlična, rekao na je direktor Opće bolnice u Sarajevu dr Ismet Gavrankapetanović.
U kojoj mjeri su ovi lijekovi dostupni u zdravstvenim ustanovama Kantona Sarajevo nismo saznali. U Sveučilišnom kliničkom centru u Mostaru ne kriju da se značajno oslanjaju na upotrebu Remdesivira iako zvanično nije odobren od Agencije za lijekove BiH.
- Ne znam ja za te zakonske procedure, ali znam da pomaže i da ga koristimo. U ovom trenutku imamo ga dovoljno na stanju. Riječ je o skupom lijeku, ali mi smo ga dobili kroz donaciju. Imali smo jednog pacijenta koji ga je sam nabavio i spasio mu je život. Nakon toga smo osigurali 100.000 maraka donacije za nabavku ovog lijeka, rekao nam je direktor Sveučilišnog kliničkog centra dr Ante Kvesić.
Prema riječima ministra zdravlja u Zeničko – dobojskom kantonu Adnana Jupića Remdesivira nema u njihovim zdravstvenim ustanovama.
- Naš zdravstveni sistem nije bogat i to je činjenica. Uvođenje Remdesivira u bolničko liječenje mora biti stvar struke, ali koliko sam upoznat postoji intencija u FBiH da se ide u pravcu olakšanja dostupnosti lijekova koji su pokazali učinak u liječenju korone. Svakako bih pozdravio odluku da se Remdesivir osigura kao besplatan bolnički lijek iako još ne možemo sa sigurnošću tvrditi da li i kakve nuspojave može proizvesti. Imali smo priliku da se koristi u praksi i za sada nije bilo indikacija, rekao je Jupić.
U Kantonu Sarajevo gdje se vlast orijentisala isključivo na represiju protiv građana ministar ne odgovara na pozive i ovakva pitanja. U Sarajevu je najteža epidemiološka situacija u FBiH, a vlast bi konačno osim etiketiranja građana kao krivaca trebala krenuti u pravcu njihove efikasnije zaštite. Nemaju svi novac za Remdesivir ili neki drugi lijek, ali ni za skijanje kao premijer Edin Forto, a koje se još ne vodi opasnim za širenje korone.