SARAJEVO, (Patria) - Delegacije Stranke demokratske akcije (SDA) i Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) razgovarale su u srijedu navečer u Centrali SDA u Sarajevu o izmjenama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine. Sastanak stranačkih delegacija predvodili su predsjednici Bakir Izetbegović i Dragan Čović.
Izetbegović je kazao da se nije ništa posebno desilo.
“U međuvremenu sam razgovarao sa Palmerom (specijalni predstavnik SAD-a za Zapadni Balkan). Oni insistiraju na tome da se uspostavi interresorna radna grupa koja će raditi ovaj posao koji trenutno rade samo dvije stranke. Insistirao je na tome da se hitno u Parlamentu BiH uspostavi interesorna radna grupa”, kazao je Izetbegović.
Dodao je kako postoje “kojekakve insinuacije u vezi sa ovim našim sastancima”.
“Da se tu dogovaramo o trećem entitetu i kojekakve gluposti, a takvo nešto nije ni pominjano. Mi pokušavamo pomiriti dva principa na kojima ova država počiva i funkcionira – građanski i etnički princip”, kazao je Izetbegović.
Suština je dogovoriti se kako se odlučuje “kada smo građani, kako kada kada smo kao narod”.
“Imamo diskriminaciju u BiH kada su u pitanju manjine, imamo diskriminaciju, kako tvrdi HDZ, u odnosu na jedan narod kojima drugi biraju predstavnike i imamo diskriminaciju u odnosu na većinu. Evo u Federaciji većina ne može uspostaviti novu strukturu vlasti jer je manjina u Parlamentu, ne manjina kao narod. Ne može se popuniti Ustavni sud FBiH. Imamo razne diskriminacije i to traži majstorluk i ekspertni i politički, da se ta stvar uredi. O tome na ovim sastancima pričamo, u tome pokušavamo naći balanse”, rekao je predsjednik SDA.
Na pitanje novinara da li je danas ipak bilo nešto novo i konkretno na sastanku, Izetbegović je kazao da je novo to što HDZ shvata da se ipak neće moći dalje bez manjih ustavnih promjena.
“Bez njih nećemo moći uraditi ništa ni u Federaciji, ni na državnom nivou. Uostalom, to su danas rekli i prijatelji iz Amerike. Oni insistiraju i na tome da se predstavnici Centralne izborne komisije uključe u tu interresornu grupu. Ima pomaka”, potvrdio je Izetbegović.
Kad je u pitanju federalna vlast, pojasnio je da će se nastojati doći do rješenja koje podrazumijeva novu strukturu, a ako to ne bude moguće, SDA će insistirati na popunjavanju Vlade FBiH sa dva ministra koji sada nedostaju.
“Bez toga će se teško nastaviti pregovori”, dodao je lider SDA.
Prevažno mi je stajalište SDA da jedan narod drugom neće birati predstavnike, naravno to moramo uskladiti sa odlukama Ustavnog suda i Suda u Strazburu, kazao je u srijedu predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović nakon sastanka sa delegacijom SDA u Sarajevu.
Čović je večeras naglasio kako će u razgovore ove dvije stranke “već u petom mjesecu” uključiti i ostale parlamentarne stranke.
“Meni je drago ovo da i jedni i drugi shvataju da moramo naći zajedničko rješenje. Prevažno mi je stajalište SDA da jedan narod drugom neće birati predstavnike, naravno to moramo uskladiti sa odlukama Ustavnog suda i Suda u Starzburu. Zbog toga smo kazali, ako pronađeno rješenje bude zahtijevalo neku intervenciju, naravno da smo to, ako trebamo mijenjati Ustav, kako ona rješenja koja donesemo u izbornom zakonodavstvu na neki način ugraditi u Ustav. Vjerujem da rješenja koja smo ponudili SDA da će uskoro dobiti odgovor”, kazao je Čović.
Dodao je kako se dosta dobro razumije sa Izetbegovićem i da zajedno moraju izvući odnose i u Federaciji. Čović je otkrio kako će za sedam dana on biti domaćin novih razgovora ove dvije stranke. Osvrnuo se i na današnji razgovor sa Matthewom Palmerom.
“Gdin Palmer ima želju da u ime američke administarcije pomogne da ovaj proces završi. Najelegantniji način da ga završimo da bude transparentan i za nas a da očuvamo Dejtonsku BiH, ja mislim da je time sve kazao. Ja sam uvjeren da ćemo raditi preinake i prelaziti jednom evropskom putu kada izgradimo jedan stabilan ambijent ovdje”…
Predsjednik HDZ-a BiH je ponovio kako je CIK nelegitimno tijelo, referirajući se na poruke Palmera kako u izmjenama izbornog zakonodavstva treba uključiti i CIK.
“Sva ova tijela koja će pomoći da zakoni budu u tehničkim elementima korektni, u tom dijelu će pomoći neko iz tih adminstracija, nemam ništa protiv toga, da to bude neko i iz Središnjeg izbornog povjerenstva. Ali naša tijela koja će raditi bit će sastavljena iz Vijeća ministara, Zastupničkog i Doma naroda Parlamentarne skupštine”, naglasio je Čović koji nije želio komentarisati zaključke NSRS-a jer ih “nije pročitao”.
“Nema dvojbi kako vidimo uređenje BiH i ulogu visokog predstavnika. Naš iskorak ka kandidacijskom statusu znači da se moramo osloboditi utjecaja izvana bilo koga, pa i ureda OHR-a. Za mene je Ustav jedina mjera i okvir ponašanja, bez obzira raspravljalo se u Parlamentu Federacije ili Narodnoj skupštini RS-a”, naveo je.
Treba biti jasan da se prave različite strategije, i to nije samo danas. Jedna, druga ili treća strana, dodao je Čović.
“Počesto imamo samoinicijative izlete, da bi napravili strateški iskorak, da bi zaštitili svoju poziciju kada se osjećate izloženo. Da li se sada neko osjeća izloženo i zbog nagovještaja da moramo nešto mijenjati, ulazak u EU, razgovori koje vodimo? Ja sam zadnji put u dogovoru sa kolegom Izetbegovićem tražio da ovde sjedi i Dodik da ne bude da se nešto dogovoramo sami”, otkrio je prvi čovjek HDZ-a.
Mi ćemo zauzeti obris u ovim dogovorima, pa onda u Parlamentu trebat će nam i SNSD, mišljenja je Čović.
“Ja sam uvjeran da njegov jasan stav o europskom putu za mene je dovoljno da se potpuno podudara sa onim što mi govorimo. S druge strane nedavni dogovor u Vijeću ministara oko povjerenstva za suradnju s NATO-om , za mene je to pravi iskorak. A sve drugo taktike, svako to od nas ima”, zaključio je Dragan Čović.