Članak

Bećirović: Dodik izmišlja priče, riječ je o međudržavnoj vježbi BiH i Srbije

Kaže da treba posjetiti da je Srbija 9. septembra 2020. pod pritiskom Zapada obustavila na šest mjeseci sve vježbe sa svojim „istočnim“ partnerima.

SARAJEVO, (Patria) - Direktor Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) Zijad Bećirović osvrnuo se na najavljenu vježbu Oružanih snaga BiH i Vojske Srbije koja će biti održana na Manjači, a koja je izazvala različite reakcije u javnosti i među političarima jer je bilo riječi o vježbi "RS-a i Srbije" kako su prenijeli i mediji u Srbiji.

"Ne znam zašto se pravi fama u vezi sa vojnom vježbom. Vježba se odvija i u okviru regionalne saradnje predviđene američko-jadranskom poveljom tzv. inicijativom A5. Predsjedništvo BiH je 19. novembra 2020. donijelo odluku o održavanju vojne vježbe. Radi se o prvoj zajedničkoj bilateralnoj vježbi na teritoriji BiH i dobro je što i vojske međusobno sarađuju. Moram naglasiti da su vojnici Vojske Srbije i ranije učestvovali u sklopu multinacionalnih vježbi u BiH i pod okriljem NATO-a, ali i da su i vojnici Oružanih snaga BiH (OSBiH) učestvovali u vježbama na teritoriji Srbije npr. vježba u 2016. godini “Platinasti vuk 16” gdje je učestvovalo 300 vojnika iz sedam država, gdje su bili i pripadnici vojske SAD.

Predstojeća vojna vježba je vježba u okviru operativnih sposobnosti po zahtjevu NATO i radi se o bilateralnoj saradnji. Da podsjetim, 2003. godine, američko-jadransku povelju su osnivale SAD, Albanija, Sjeverna Makedonija i Hrvatska, BiH se pridružila povelji 2008. godine, a Srbija ima status promatrača. Suština povelje je regionalna saradnja i 2019. godine na teritoriji Srbije su održane dvije vojne vježbe gdje su pored vojski SAD, Velike Britanije i drugih članica NATO-a, učestvovali i pripadnici OS BiH", navodi Bećirović.

Kaže da treba posjetiti da je Srbija 9. septembra 2020. pod pritiskom Zapada obustavila na šest mjeseci sve vježbe sa svojim „istočnim“ partnerima.

"Nemojte zaboraviti da je Srbija i zvanično partner NATO-a kroz program „Partnerstvo za mir“. Ako se Oružane snage BiH smatraju najuspješnijom reformom i imamo jednu vojsku u BiH, a dva penziona sistema, bezbroj obrazovnih sistema, više policijskih sistema itd., onda je zajednička vježba OS BiH i Vojske Srbije logičan slijed reformi i saradnje u regionu i može samo da relaksira odnose ne samo između dvije države. Zar nije normalno da BiH ima jedan penzioni sistem ili zdravstveni sistem. Šta bi značilo da danas imamo jedan zdravstveni sistem u vrijeme pandemije Covid-19, sasvim sigurno ne bi imali toliko žrtava.

To što priča Milorad Dodik u vezi sa vojnom vježbom nikoga ne interesira, postoji odluka Predsjedništva BiH, a Dodik vjerovatno zbog svojih separatističkih iluzija izmišlja priče kako je to neka vježba Republike Srpske. Radi se o međudržavnoj vježbi, kao i što je njegov potpis za Akcijski plan reformi (ANP) za NATO državni potpis. A što se tiče hibridnih ratova, sve zemlje svijeta vode različite vrste specijalnih ratova, da li po pojedinim segmentima, protiv neke države ili više država u cilju ostvarivanja nekih svojih interesa. Najveće konfrontacije se odvijaju između velikih sila i rivalstva između partnerskih i prijateljskih zemalja.

Naravno vode se hibridni ratovi u regionu, svako iz nekoga svog interesa. Najvažnije je, da se razvijaju odnosi Bosne i Hercegovine sa susjedina, da se izgrađuje povjerenje koje će dovesti do prijateljstva. Mnogi od učesnika vježbe su nekada bili u različitim uniformama u svojim vojnim formacijama i ratovali su, a sada se pokazuje da su oni, barem na primjeru Bosne i Hercegovine izgradili Oružane snage BiH, koje su primjer ne samo u BiH nego i šire. Neke druge institucije ali i građani treba da slijede primjer Oružanih snaga BiH, čiji su mnogi pripadnici nekada ratovali a sada grade mir i bolju budućnost za sve i svima
nama mogu biti uzor i inspiracija da napravimo pozitivne pomake svako u svom segmentu društva", zaključio je Bećirović. 

#BiH