Članak

Izetbegović traži izolatorije, ali naredba je jasna: Bolnice moraju osigurati dodatne kapacitete

Izetbegović je ponovo od Kriznog štaba KS zatražila da se "uključe u rješavanje problema smještanja novih oboljelih

Piše: A.V. 

Generalna direktorica Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) Sebija Izetbegović danas je ponovo uputila dramatične poruke ionako uplašenim građanima. Tvrdi da je stanje kritično kada je riječ o trenutnoj epidemiološkoj situaciji i stanju na KCUS-u. 

"Sve je popunjeno bolesnicima. Čitava zgrada stare hirurgije je za covid-19", izjavila je Izetbegović. 

Navela je da su Podhrastovi popunjeni, kao i da je osoblje iscrpljeno. 

"Mi radimo i radićemo i dalje sve što možemo da spasimo što više života, ali je zaista kritično i teško stanje. Sve je više oboljelih uposlenika. Kiseonik se troši u ogromnim količinama. Upravo sam obaviještena da će biti problema u snadbijevanju. U strahu sam šta će biti sutra i hoćemo li ga imati dovoljno", kaže direktorica najveće bolnice u BiH koja ima kapacitet veći od 1.500 kreveta. 

Iako su bolnice prema naredbi Kriznog štaba Federalnog ministarstva zdravstva bile dužne osposobiti 30 posto svojih kapaciteta za hospitalizaciju Covid bolesnika, u svakoj naredbi je također navedeno "sukladno epidemiološkoj situaciji COVID-19, svaka bolnica je dužna izraditi plan zadovoljenja povećanih potreba za COVID-19 kapacitetima." Dakle, prije bilo kakvih improvizovanih izolatorija u nekim dvoranama ili drugim objektima, pacijenti bi se trebali smještati u bolnice.

Opća bolnica je već odavno premašila 30 posto kapaciteta za Covid i povećala broj kreveta. Trenutno je u toj bolnici 145 pacijenata. 

Izetbegović je ponovo od Kriznog štaba KS zatražila da se "uključe u rješavanje problema smještanja novih oboljelih, kao i da obezbijede dostatno snadbijevanje KCUS-a potrebnim količinama kiseonika."

U ovom trenutku ono što najmanje treba pacijentima je prebacivanje odgovornosti i stvaranje panike. U više navrata direktorica Izetbegović je istakla kako je KCUS federalna institucija, pa bi onda bilo logično da se obrati Federalnom kriznom štabu za probleme s kojima se suočava. Na KCUS-u se ne liječe samo pacijenti iz Kantona Sarajevo već i i iz drugih kantona. 

U agoniji koju prolaze svi građani dok u Federaciji FBiH još nema naznaka kada bi mogle stići vakcine ovakvi stavovi neće nas nikuda odvesti. Evidentno je da se epidemiološka slika pogoršava i da veliki broj građana treba hospitalizaciju, ali za to nisu krivi ni Krizni štab KS ni resorno Ministarstvo zdravstva. Građani od svojih plaća izdašno finansiraju zdravstveni sistem i nisu zaslužili da im bilo ko kaže da se ne mogu smjestiti u bolnicu već u neki privremeni izolatorij za koji niko neće preuzeti odgovornost. 

Previše je već života izgubljeno i niko nema pravo uzeti sebi pravo da kalkuliše zdravljem građana zbog ličnih animoziteta, sujeta, neznanja, straha ili iz bilo kojeg drugog razloga. Jer jednog dana proći će i pandemija i građani će tražiti odgovornost i neko će je morati preuzeti. 

#BiH