SARAJEVO, (Patria) – Na današnjoj sjednici Skupštine KS koja je zakazana zbog alarmantne situacije u Kantonu Sarajevo zbog koronavirusa, zastupnici su postavljali brojna pitanja predstavnicima i direktorima zdravstvenih ustanova na koja su zatim i davali odgovore.
Direktorica Zavoda za javno zdravstvo KS Aida Pilav negirala je da je radila bilo kakve izmjene na Planu vakcinacije.
"ZZJ KS pripremio Plan vakcinacije za KS na temelju plana za vakcinaciju Plana ZZJ FBiH, a koje će doći iz Covax mehanizma. 83.000 doza vakcina bi pripalo KS. Na temelju prioriteta koji su dostavljeni mi smo dostavili profesoru Vraniću taj plan. Zatim su došle vakcine iz Srbije, prvo je bilo 5.000 doza, za KS određeno 1.050 i pristupilo se vakcinisanju po prioritetima. Naše kolege koji su izravno u radu sa Covid pacijentima i u bliskoj komunikaciji smo imali spiskove sa matičnim brojevima, a spiskovi su skraćeni shodno ograničenoj dozi vakcina koje su došle", kazala je Pilav.
Ona je potvrdila da su obaviješteni kako je stigao još jedan kontigent vakcina.
"Pristupilo se pripremi preliminarnog spiska i još se nije pristupilo distribuciji tih vakcina", kazala je Pilav.
Doktor Ednan Drljević koji je član Kriznog štaba odgovorio je da ima dvije ljekarske licence s obzirom da se to danas problematiziralo.
„Nama nije padalo na pamet da zatvaramo skijališta na Bjelašnici i na Igmanu upravo zato jer ljudi imaju karte koje vrijede na svim skijalištama. Ne vrijedi zatvarati ako odu s istom kartom na Jahorinu. Mi govorimo da se mjere moraju provoditi na nivou države“, kazao je Drljević.
Kada je riječ o lijekovima koji se koriste u tretmanu Covid pacijenata Drljević je potvrdio da su u stalnoj komunikaciji sa klinikom Mayo i klinikom u Istanbulu.
„Svi naši protokoli su postali obavezni. Prije su se preporučivali, a sad su obavezni. Favira je dozvoljena, ali nemamo relevantnih dokaza ni da pomaže ni da ne pomaže. Ima ga smisla davati prva 72 sata, to je jedino što znamo. Što se tiče Remdesivira, mi smo zagovornici i dajemo ga od prvog dana. Taj lijek se daje isključivo u roku od 10 dana i sve zemlje imaju protokol prema kojem ga daju. Naši pacijenti su nabavljali taj lijek, i bio je prijedlog da ga nabavi FBiH ali na osnovu studije koju je objavio WHO odustalo se. U svojoj praksi smo dokazali da taj lijek pomaže pacijentima, smanjuje dužinu liječenja i odlazak na respirator“, kazao je Drljević.
V.d. direktorice Doma zdravlja KS Amela Kečo odgovorila je na brojna pitanja koja su se odnosila na rad Doma zdravlja KS.
„Mi imamo 13 naših pulmologa i pet po ugovora. Za ovih 13 dana imali smo 10.000 očitanja nalaza“, kazala je Kečo.
Ona je kazala da su ambulante zatvorene u drugoj smjeni kako bi odgovorili na obaveze u Covid ambulantama.
Govorila je i po transportu pacijenata u dvije bolnice, pa je tako za dane 12., 13. i 14. mart prebačen 71 pacijent na KCUS.