Piše: A. Vrabac
Vlada KS 14. januara je imenovala Komisiju od 25 članova koja je imala zadatak izraditi tekst Zakona o visokom obrazovanju i Zakona o naučno-istraživačkoj djelatnosti. Tada je najavljen rok od 60 dana za donošenje Zakona o visokom obrazovanju s početkom primjene od naredne akademske godine (2021/2022). No, do danas taj zakon nije ugledao svjetlo dana.
Treba podsjetiti da je tek nakon otvorenog pisma koje je javnosti i Vladi KS uputio Pravni fakultet u Sarajevu naknadno u Komisiju imenovan njihov predstavnik. U Komisiji nema ni predstavnika Sindikata UNSA-e niti je poznato na koji način su imenovani predstavnici UNSA-e jer o tome nije bilo riječi na sjednicama Senata.
I dok se Kanton Sarajevo posljednjih dana bori sa pandemijom i kada se traži novac za sve potrebe u zdravstvenom sektoru i za spas ekonomije, ministrica za nauku, visoko obrazovanje i mlade Melika Husić Mehmedović predložila je angažiranje „eksperta u procesu izrade zakona o visokom obrazovanju KS u cilju usklađivanja sa zakonodavstvom Evropske unije“. Za njegov angažman iz Budžeta KS bit će plaćeno 14.629 KM (7.480 eura).
Riječ je o austrijskom državljaninu Achimu Hopbachu, po zanimanju nezavisni konsultant za visoko obrazovanje, transnacionalnu edukaciju, tematske analize i studije, evaluacije politika, te osiguranje kvaliteta sistema na institucionalnom, nacionalnom i regionalnom nivou. Hopbach je bio direktor Njemačkog akreditacijskog vijeća, direktor Agencije za osiguranje kvalitet i akreditaciju Austrije te i predsjednik Evropske akreditacijske kuće.
Odluka o tom angažmanu objavljena je u Službenima novinama KS od 11.03.2021. godine, a donesena je 25. februara 2021. godine.
U obrazloženju ministrice Husić-Mehmedović navodi se da KS još uvijek nema vlastite resurse koji bi resorima pomogli u usklađivanju zakonodavstva sa zakonodavstvom EU.
„Nametnula se potreba za angažovanjem eksperta koji će u ovoj fazi postupka izrade zakona o visokom obrazovanju u KS, u pogledu usavršavanja sa zakondavstvom EU u oblasti visokog obrazovanja, pružiti konsultacijske usluge i to: dati inicijalne savjete na relevantne teme, pisane komentare i preporuke za nacrt dokumenta, staviti zakona u europski kontekst te dati doprinos prezentaciji novog zakona“, navodi se u obrazloženju.
Hopbach je u više navrata boravio u BiH i Sarajevu gdje je govorio o Okvirnom zakonu o visokom obrazovanju BiH navodeći da je u skladu sa europskim standardima i smjernicama u oblasti osiguranja kvaliteta u europskom prostoru visokog obrazovanja. Upozorio je da se kantonalni zakoni i entitetski nivo treba uskladiti sa Okvirnim zakonom.
Ne umanjujući značaj i znanje konsultanta Hopbacha pitanje je da li je njegov angažman pored 26 članova Komisije zaista bio neophodan u ovom trenutku i da li je moguće da niko od članova Komisije nema znanje da predloži zakon koji je u skladu sa evropskim zakonodavstvom.
Inače, ministrica Husić-Mehmedović je prijedlog samostalnog zastupnika u Skupštini KS i profesora na BURCH univerzitetu Damira Marjanovića.