Evropska komisije danas bi trebala predstaviti nacrt "zelenog certifikata“ koji bi mogao da važi u svim članicama EU. Prema pisanju medija, građanin bi u svom "certifikatu“ imao ubiljeleženu vakcinaciju protiv korone, pozitivan korona-test star najmanje 20 dana koji sugeriše da ima antitijela ili svježi negativan tekst kao dokaz da trenutno nije zarazan.
Ipak, plan je ocijenjen kao "ambiciozan“ jer je potrebno da odluke donesu Evropski savjet i Evropski parlament, a to zna da potraje. Uz to, nije sigurno da će sve zemlje EU pristupiti ovom paktu. U nekima bi da sačekaju dok ne bude dovoljno vakcina za sve, piše "Dojče vele".
Kako bi to u konačnici moglo da izgleda, pokazuje primjer iz dva okruga u Nemačkoj koji već koriste slične iskaznice. U aplikaciji, na papiru ili plastičnoj kartici su osnovni lični podaci korisnika i QR-kod koji se može skenirati mobilnim telefonom, recimo na ulazu u restoran. Onda se otvara lista sa vakcinacijama ili testovima na koronu.
Sistem je razvio kelnski start-ap Ubirh koji bi sada, zajedno sa gigantom IBM-om, trebalo da pripremi taj "vakcinalni pasoš“ za cijelu Nemačku. Država je za to spremila 2,7 miliona eura.
U tzemljama članicama EU puno je dilema. Francuska zagovara covid pasoš koji bi priznavao samo vakcine proizvdene u EU, što je opet problem za Mađarsku koja najviše koristi kineske vakcine.
Spor vlada i oko toga da li je preležani virus garancija imuniteta. Neke članice EU računaju da se antitijela u pravilu zadržavaju tri do šest mjeseci od infekcije, druge govore o osam mjeseci. Još jedno pitanje je da li u "certifikat“ prihvatati samo negativne nalaze PCR testa, ili i brzog antigenskog testa.
Priča o COVID pasošu krenula je u jeku kritika EU zbog sporosti nabavke vakcina.