Članak

Opasni otpad ide iz Drvara, građani traže odgovornost

Preko 400 tona otpada stiglo je iz Italije.

Neformalna grupa građana okupljena oko inicijative „Drvar bez italijanskog otpada“ vas poziva u ponedjeljak 29.03.2021. godine u Drvaru (Šumarija Drvar, Marka Oreškovića 42) da medijski propratite performans „Svečani ispraćaj otpada iz Drvara“ sa početkom u 9h. 

Performansom se želi ukazati na to da iako je konačno pri kraju dugo najavljivano uklanjanje nelegalno deponovanog otpada iz ovog grada i dalje niko nije odgovarao. 
Nisu se promijenila ni imena funkcionera koji su potpisali rješenja i dozvole, na osnovu kojih je otpad uvezen i nelegalno deponovan. I ministar ekologije u Kantonu 10 Hikmet Hodžić i federalna ministarka ekologije Edita Đapo još uvijek su u svojim foteljama. Bez obzira na aferu. 

Podsjećamo, firma „Krom reciklaža“, koju su u februaru prošle godine u Drvaru osnovala trojica državljana Srbije, prošlog ljeta je iz Italije u BiH uvezla otpad koji je, po dokumentaciji, bio namijenjen za reciklažu.

Ispostavilo se, međutim, da pogon za reciklažu u Drvaru postoji samo „na papiru“, dok ga u stvarnosti nema. Ispostavilo se, takođe, da „Krom reciklaža“ nema ni mašine za preradu otpada, ni zaposlene radnike, ni kancelarije za sjedište firme, bar ne u Drvaru.

Tako je otpad, umjesto u nepostojećem reciklažnom pogonu, završio u napuštenim fabričkim halama u Drvaru i Bosanskom Grahovu, a jedan dio i na lokalnoj komunalnoj deponiji Korita. I ko zna do kada bi šleperi s otpadom stizali iz Italije, da im na put nisu stali građani, koji su se pobunili i blokirali magistralu.

Kada to u Drvaru i Bosanskom Grahovu više nije bilo moguće, preostali iz Italije pristigli kamioni s otpadom su istovarani u Bihaću, Busovači i Kiseljaku.
Federalni ekološki inspektorat je kasnije utvrdio da je u ovih pet lokalnih zajednica u periodu od 1. juna do 4. jula 2020. dovezeno i nepropisno deponovano ukupno 414 tona otpada.
 

#BiH #Zagađenje #Drvar #Otpad #Odgovornost