Piše: Rasim BELKO ([email protected])
Igor Kalabukhov, novi ambasador Rusije u BiH rekao je u gostovanju na Face tv nekoliko stvari iz kojih bi primarno bosanskohercegovačka diplomatija, a potom i cjelokupna javnost trebali izvući ozbiljne putokaze za djelovanje u skorijoj budućnosti.
Iako je svima nama u BiH jasno da je ambasador iznio dosta neistina, prikrivajući otvorenu rusku podršku jednom narodu u BiH, dio ponuđenog u tom istupu bismo trebali uzeti bez razmišljanja.
Prvenstveno, onaj dio oko interesa i identiteta najmnogobrojnijeg naroda u BiH, Bošnjaka. Koliko god smatrali skandaloznim ocjenu Kalabukhoava da Bošnjaci još nemaju definisan identitet, to u dobroj mjeri je istina.
Jer, Bošnjaci su narod koji je ponajviše u svom političkom bitisanju lutao u postdejtonskoj Bosni i Hercegovini. To je narod koji trenutno živi vrijeme u kojem je na najvećem dijelu teritorije i institucija BiH sveden na taoca političkih i etničkih malobrojnijih naroda.
To je narod koji godinama i decenijama dozvoljava sebi kalkulisanje i kompromise, zarad interesa druga dva naroda. Bošnjaci su jedini narod u BiH čiji se interesi i želje dočekuju na nož i na zapadu i na istoku. Bošnjački narod dozvolio je da mu se nameće, da popušta, da ga zatrpaju migrantskom krizom, da mu onemoguće zdravstvene usluge pa mora ići u Beograd…
I u tom dijelu ambasador Kalabukhov je potpuno u pravu. Bošnjaci bi se definitivno morali okrenuti identitetu slavnih predaka, koji nisu ni carstvima dozvoljavali da ih ugnjetavaju na vlastitoj zemlji.
Za izostanak takvog djelovanja nije kriva Rusija, već unutrašnja dezorijentiranost Bošnjaka.
Rusija je međutim ponajviši krivac za nepostojanje sklada i političkog identiteta unutar Bosne i Hercegovine. Jer, na različite načine je ruska diplomatija djelovanja protiv jedinstvenog glasa u BiH, protiv zajedničkog nastupa političkih lidera u našoj državi.
Jer, zna ruska diplomatija da onog trenutka kada Bosnu i Hercegovinu prepusti unutrašnjem dogovoru, zauvijek gubi poluge upravljanja bh. institucijama, procesima unutar države i u određenoj mjeri samom državom.
U tom kontekstu može se posmatrati i ona “ako BiH uđe u NATO, bit će neprijatelj Rusije”. Ma koliko se Kalabukhov pravdao i negirao takav kontekst, sve od ratnih dobrovoljaca do danas govori tome u prilog.
Jer, ako Rusija zaista želi da bude u prijateljskim odnosima sa Bosnom i Hercegovinom zašto je dopustila da Vučić i Dodik zaustave nabavku ruskih vakcina za onaj dio države u kojem Rusi nemaju toliki utjecaj.
Tu nema ni Amerike, ni EU. Već direktan odnos dijela BiH i Rusije. Pa opet sve je palo.
Zbog toga ne treba prihvatati ni novu rusku podvalu o saradnji Bošnjaka muslimana i njihovih lidera s Tataristanom i njihovim predsjednikom. Jer niti su Bošnjaci i njihovi lideri neka nezavisna kategorija, niti je Tataristan nezavisan od Rusije.
Zašto bismo pristali na političke igrice s Putinovim poltronom na čelu Tataristana? Zašto bismo umjesto državničkih, pristali na kojekakve etničke odnose.
Priča o Tataristanu je samo novi trik KGB diplomatije s ciljem odašiljanja slike kako eto i Bošnjaci imaju dobre odnose s Rusijom. A cilj je samo jedan, zadržati Bosnu i Hercegovinu izvan NATO alijanse.
Tu su Rusi spremni ponuditi i ekonomsku saradnju, a znamo na koji način se ta saradnja odvija. Sve je dobro do onog trenutka kada ne dođete u sukob s ruskim interesima. Cijela Evropa osjetila je tu vrstu saradnje, u kojoj Rusija na svaki verbalni sukob reaguje zatvaranjem plina.
Podjednako je opasan i onaj dio priče ambasadora Kalabukhova oko toga da bi Rusija, Turska i Srbija mogle zajednički djelovati u BiH! U praksi to znači političku agresiju na Bosnu i Hercegovinu, jer navikli smo da Turskoj ne vjerujemo, a da su Srbija i Rusija zajednički spremne agresivno djelovati na našu državu.
Zato ambasadore, ne trebate vi ni zajedno djelovati u BiH, niti vas želimo na taj način.
No, sagledamo li cijeli intervju i ono što na početku mandata govori diplomatski predstavnik Rusije u BiH, očito su pred nama godine sve jačeg ruskog uplitanja u unutrašnja pitanja.
Zato je vrijeme da Bošnjaci spoznaju svoj identitet i krenu vezivati čvrste čvorove po zapadu, naročito onom dijelu zapada koji podupire naš euroatlantski put i nemaju problem reći da se u BiH desio genocid.
A Rusija, Turska i Srbija neka se bave sobom. Imaju štošta zajedničko!