SARAJEVO, (Patria) – Godinama se unutar policijskih agencija govori o lažnim diplomama čelnih ljudi stečenih na sumnjivim privatnim univerzitetima i to ne samo u BiH, već i susjednoj Srbiji.
Neki od tih slučajeva bili su aktuelni prije nekoliko godina, ali kada je polovinom 2020. godine poništena diploma Fakulteta za poslovne studije iz Banja Luke Osmanu Mehmedagiću, direktoru OSA-e, uslijedile su provjere i njegove druge diplome koju je stekao 2013. godine na Američkom univerzitetu u BiH. Tu diplomu Mehmedagić je proglasio tajnim dokumentom.
I dok Tužilaštvo BiH vrši provjere i vodi opsežnu istragu i oko samog djelovanja i rada AU u BiH, drugim institucijama upućene su prijave o direktorima i uposlenicima policijskih agencija.
Takva prijava upućena je protiv Zorana Galića, aktuelnog direktora Granične policije BiH koji je 2007. godine stekao diplomu na Fakultetu za uslužni biznis u Sremskoj Kamenici (FABUS) kao i još stotinjak policijskih službenika. Galić je zatim pokušao nostrificirati tu diplomu na Fakultetu za poslovne studije u Banja Luci, a iako je dobio rješenje da je “diplomirani ekonomist”, 2009. godine Galić na Univerzitetu u Sarajevu nostrifikuje po drugi put diplomu stečenu 2007. godine.
U odluci o nostrifikaciji tadašnji rektor Faruk Čaklovica se pozvao na Zakon o nostrifikaciji i ekvivalenciji inostranih školskih svjedočanstava, prema još važećem Službenom listu SRBiH br. 7/88 – Prečišćeni tekst.
No član 6. Zakona navodi da nostrifikaciju vrši odgovarajući fakultet, viša škola ili umjetnička akademija, dakle visokoškolska organizacija i to iz oblasti i discipline obrazovne ustanove istog ili približnog obrazovnog nivoa.
Prema ovim uslovima, diplome Fabusa je, prema zakonu, mogao nostrificirati samo Ekonomski fakultet u Sarajevu, a nikako Komisija za nostrifikaciju. Komisiju su tada činili: Slavenka Vobornik, Abedin Bikić, Nedžad Mulabegović, Zikrija Avdagić, Nijaz Ibrulj, Sonja Bijeljc, Stjepan Roš.
Iako je ta sumnjiva diploma nostrificirana, na zvaničnoj stranici GP BiH u Galićevoj biografiji navodi se da je diplomirani pravnik.
Moguće je da Galić u službenim prijavama više ne koristi sporne diplome. No, interesantno je da će materijal oko njegovih diploma biti proslijeđen Federalnoj upravi policije, a za čiju čelnu poziciju upravo pretenduje Galić koji je prvorangirani na konkursu okončanom još 2019. godine. Sve ukazuje na to da bi taj konkurs trebao biti poništen i ponovljen.
Pitanje je koliko je takvih diploma nostrificirao UNSA i za šta su sve poslužile upitne diplome.
Osim Galića prijavljen je i Ervin Pavlović, pripadnik Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) o kojem je Patria već pisala i da je pod zaštitom zamjenika direktora SIPA-e Đure Kneževića. I Kneževićeva diploma bila je predmetom krivičnih prijava Tužilaštvu BiH.
Još uvijek čekamo odgovor Tužilaštva o postupanju u vezi prijava o sumnjivim diplomama policijskih čelnika.