Danas je završena dvodnevna Regionalna dijaloška platforma, organizovana simultano u Sarajevu, Beogradu i Podgorici, na kojoj su predstavljeni rezultati inicijativa realizovanih u sklopu programa „Dijalog za budućnost: Unapređenje dijaloga i društvene kohezije u i između Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Republike Srbije“ koji je uz podršku Ujedinjenih nacija sproveden u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori.
Događaj koji je sumirao rezultate dvogodišnjeg regionalnog programa i ukazao na moguće pravce daljeg razvoja inicijative, okupio je učesnike i učesnice iz nacionalnih institucija tri zemlje, predstavnike Ujedinjenih nacija, kao i predstavnike brojnih učesnika programa – građana, NVO, udruženja mladih, obrazovnih i drugih institucija, kao i medija. Ova regionalna platforma je pružila priliku za razmenu iskustava i naučenih lekcija kroz prekograničnu saradnju, koja je ostvarena putem 19 dijaloških platformi, 19 prekograničnih projekata odabranih putem 7 poziva za prekogranične grantove, koji su omogućili 43 partnerstva, 40 lokalnih projekata adolescenata i mladih u 33 opštine i došla do preko 5.000 direktnih korisnika.
„Vašu regiju je okarakterisala raznolika istorija, od sukoba do mira, ali u vašim rukama je sada stvaranje regije koja ide dalje naprijed. Ovo je i velika odgovornost, ali i prilika, i Ujedinjene nacije su spremne da vam pruže podršku u ovoj misiji. Dok gledamo da se zajednički oporavimo od COVID--19, tako što jačamo mir, uzajamno razumijevanje i povjerenje - mladi ne smijju biti samo cilj akcije već centralni dio plana i donošenja odluka.", poručila je Jayathma Wickramanayake, izaslanica generalnog sekretara UN-a za mlade.
„U ovo vrijeme globalne krize, vidimo koliko je bitno održavati društvene veze. Povjerenje u ljude i institucije, poštovanje društvenih pravila, građansko učešće i volonterizam i solidarnost bili su od ključne važnosti u odgovoru na pandemiju. Inkluzivne i otporne institucije ključne su za održivi razvoj i mirna društva. Kada društva imaju kanale za dijalog, saradnju i interakciju, napori na promociji mržnje i isticanju razlika ne mogu da egzistiraju. Izgradnja društvene kohezije jača otpornost država i društava dok se mijenjaju i prilagođavaju izazovima 21. vijeka. Drago mi je što znam da smo, kroz ovaj zajednički program, odigrali ulogu u ostvarivanju ovoga.“, saopštila je Ingrid Macdonald, rezidentna koordinatorica UN-a u Bosni i Hercegovini.
Od početka implementacije programa u januaru 2019. godine, 1.230 adolescenata i mladih obučeno je u socio-emocionalnim vještinama, zagovaranju, vodstvu, timskom radu, mobilnom novinarstvu, procesima javnih politika, medijskoj i informacijskoj pismenosti, 221 djevojčica i žena osnažene su za društveni aktivizam kroz edukativne seminare o liderstvu, rodnoj ravnopravnosti, socijalnoj koheziji, 490 nastavnika/ca i bibliotekara/ki osposobljeno su za podučavanje medijske i informacijske pismenosti i građanskog obrazovanja, 108 novinara/ki i urednika/ca o predavanjima na temu medijske i informacijske pismenosti, objektivnog i poštenog izvještavanja.
„Veliko nam je zadovoljstvo imati priliku da danas prezentiramo aktivnosti koje se su rađene u sklopu našeg programa, zajedničkog za BiH, Srbiju i Crnu Goru. Tokom zadnje dvije godine, UN-ove agencije, UNDP, UNICEF i UNESCOm u sve tri države blisko su sarađivale sa institucionalnim partnerima, uredima predsjedništva i ministarstvima. Na samom početku ove inicijative, skoro 1.500 predstavnika civilnih društava, obrazovnih institucija, medija, mladih aktivista, privatnog sektora sastali su se kako bi identificirali prioritete društvene kohezije i predložili načine kako ih riješiti. Zajednički rad za dobrobit lokalnih zajednica je vodilja programa „Dijalog za budućnost“ od početka i to će ostati smjernica rada UN-a u budućnosti sa svim svojim partnerima. Sigurna sam da ćemo nastaviti, kako u BiH, tako i u ostalim zemljama Zapadnog Balkana, da gradimo na rezultatima prekogranične saradnje, te ostvarenih partnerstava.“, izjavila je Steliana Nedera, rezidentna predstavnica UNDP u BiH.
Program je rezultirao i mnogim inovacijama koje će pomoći krajnjim korisnicima u vidu inovativne online platforma za mentorstvo žena, medijskog pakta, te Deklaracije o medijskoj i informacijskoj pismenosti i socijalnoj koheziji.
U Bosni i Hercegovini je u programskim aktivnosti učestvovalo 19.500 osoba kroz 8 implementiranih projekata: Teritorija kulture, Umjetnost demokratije - Pozorište kao dijalog, kulturalna raznovrsnost i interkulturalno razumijevanje, Obrazovanje kroz igru, Saradnja i kultura za budućnost, Zeleni Zapadni Balkan – bolji Zapadni Balkan, Osnaživanje slijepih žena za borbu protiv nasilja, diskriminacije i rodne neravnopravnosti, Glasovi mira.
„Zahvaljujući programu „Dijalog za budućnost“, i uz sve projekte u sklopu istoga, mi smo osjećali istinsku sreću i uvidjeli šta znači učiti na inovativan i kreativan način. Upoznali smo mnogo djece i mladih iz Srbije i Crne Gore, a i oni su upoznali mlade iz Bosne i Hercegovine, što je imalo posebnu čar u ovoj saradnji. Veoma sam ponosna i sretna zbog svega onoga što smo ostvarili u svim ovim nepogodnim uslovima. Mentalno zdravlje mladih je veoma bitno, posebno u 21. stoljeću kada se dešavaju mnoge nedaće, a i zahvaljujući ljudima koji rade s mladima, te svim ovim projektima mi smo uspjeli da ostvarimo nešto dobro i pomognemo sebi i svojoj zajednici.“, poručila je Sajra Kustura, članica udruženja Djeca Sarajeva i učesnica mnogobrojnih projekata DFF programa.
Zajednički regionalni program „Dijalog za budućnost: Unapređenje dijaloga i društvene kohezije u i između Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Republike Srbije“ provode UNDP, UNICEF i UNESCO, a finansira ga Fond UN-a za izgradnju mira (UN PBF).